Na 3D vizualizaci nového pomníku Marie Terezie se podíleli odborníci z CIIRC

0
2667

Parku Marie Terezie na pražských Hradčanech nově dominuje pomník Marie Terezie, který zde u příležitosti 280. jejího převzetí vlády nad habsburskou říší slavnostně odhalili zástupci Prahy 6.

Při této příležitosti byla v rámci projektu na podporu turismu v Praze 6 vytvořena i 3D vizualizace sochy. Projekt vznikl ve spolupráci s Centrem pro digitalizaci a vzdělávací technologie (CEDET) při CIIRC ČVUT. Hlavními autory 3D vizualizace jsou bratři Michal Kotek a Martin Kotek.

Vizualizaci včetně zvukového komentáře namluveného hercem Petrem Štěpánkem si můžete prohlédnout níže.

Socha je vyrobena ze speciální polymerní směsi, navíc s ochranným povrchovým nátěrem před graffiti, váží sedm tun a měří přibližně pět a půl metru. Představuje tak výraznou uměleckou dominantu nejen samotného parku Marie Terezie, ale celého veřejného prostoru na Hradčanech poblíž tunelového komplexu Blanka.

Za návrhem pomníku stojí sochař Jan Kovářík a architekt Jan Proksa, společně zvolili bílou siluetu vladařky bez tváře. „Chtěli jsme vyzdvihnout čirou esenci toho, co je spojováno s velkou panovnicí: vznešená přítomnost, vysoké postavení a závažné společenské poslání. To vše v přísně tvarově redukovaném, avšak výstižném pojetí. Věřím, že jsme dosáhli nadčasového archetypu, který je schopen promlouvat k lidem v širších souvislostech,“ přibližuje autorský záměr Jan Kovářík. Se zájmem prý sleduje, jak si veřejnost dílo postupně přivlastňuje, byť se s ním doposud seznámila jen z modelů. Děje se tak podle něj prostřednictvím označení, kterých se socha zatím dočkala: řeč je o „šachové figurce“ nebo „Člověče, nezlob se!“ s odkazem na známou deskovou hru. „Osobnost Marie Terezie si můžeme představovat jako pomyslnou figurku v politické hře tehdejší Evropy. Pomník tím získává edukativní rozměr, nutí lidi uvažovat, zamyslet se a třeba i zapátrat, kdo Marie Terezie byla, co za svého života učinila a jak ve skutečnosti vypadala,“ nabízí Kovářík vícevrstevnatý pohled na dílo, s nímž se nyní návštěvníci parku Marie Terezie budou setkávat.

 

Previous articlePodcast: Jan Pichl - Alquist vtipy nepochopí ještě hodně dlouho
Next articleJaroslav Lískovec: Musíme se postarat, aby akademické výsledky nezůstávaly v šuplíku