70 let podivné vědy: Rozhovory s našimi kybernetiky

0
2854

Vladimír Mařík, Olga Štěpánková, Ivan M. Havel a kol.
70 let podivné vědy: Rozhovory s našimi kybernetiky

Kniha 70 let podivné vědy vznikla na půdě CIIRC ČVUT a je jakýmsi památníčkem sepsaným na počest Norberta Wienera u příležitosti 70. výročí vydání jeho klíčového díla Kybernetika. Myšlenky kybernetiky jako vědní disciplíny zásadním způsobem ovlivnily pohled na svět a na řešení problémů u několika generací výzkumníků, přispěly k vytvoření mnoha dalších výzkumných směrů, jakými jsou například umělá inteligence, strojové učení, automatické řízení či robotika. Významným způsobem posouvají moderní informatiku. A o názorech na tento vývoj je tato publikace.

Prostřednictvím třiadvaceti příspěvků kniha dokumentuje, jakými cestami se vývoj kybernetiky ubíral ve světě a zejména u nás doma. Je dobrým dokladem toho, že naše kybernetika nikdy nestála stranou světových trendů a měla výbornou úroveň i v dobách, které nepřály svobodnému výzkumu. Ukazuje, že vazby se světem nikdy neustaly, byly a zůstávají pro náš výzkum klíčové.

Různorodost příspěvků současně ukazuje šíři kybernetiky a jejích dopadů: lze se dočíst nejen o použití kybernetiky v robotice, strojovém vnímání či průmyslové automatizaci (jak čtenář asi očekává), ale i o jejím přínosu v egyptologii či v umění. Díky rozmanitosti obsahu i formy příspěvků dává publikace možnost nahlédnout do kybernetického prostoru z různých úhlů a přibližuje odborný život i styl myšlení jednotlivých osobností. Nabízí zajímavý celostní pohled na oblast kybernetiky, který je provázán unikátními kresbami Ivana M. Havla.

K dostání v e-shopu ČVUT a u dobrých knihkupců.

Previous articleChatbot Alquist se představil v magazínu Gejzír
Next articleMartin Suda vylepšuje automatické dokazovače pomocí strojového učení