Hackathon 2025 „Light Up Africa“ – pomozte postavit udržitelnou energetiku v Africe

0
815

 

Národní centrum Stavebnictví 4.0 ve spolupráci s ČVUT v Praze a společností ČEZ pořádá pro vysokoškolské studenty Hackathon 2025 Light Up Africa, který se uskuteční 28. – 29. dubna 2025 v Praze. Hlavním cílem dvoudenní akce je navrhnout inovativní řešení pro napájení budov zambijské střední školy elektrickou energií z obnovitelných zdrojů. Účastníci Hackathonu získají kromě praktické zkušenosti s návrhem reálného projektu také mentoring od předních odborníků z ČVUT a ČEZ, cenné kontakty a možnost podílet se na realizaci svého řešení v lokalitě Kashitu v Zambii.

Hackathon Light Up Africa se zaměří na návrh střešního fotovoltaického systému, který bude navržen podle lokálních klimatických podmínek, orientace budov, statických požadavků a možností připojení do místní nestabilní elektrické sítě. Nejlepší návrh nebude pouze teoretickým konceptem – vítězný projekt bude ještě letos realizován v praxi, konkrétně v oblasti Kashitu, asi 230 km na sever od hlavního města Lusaky v Zambii. Tam studenti z celé České republiky již od roku 2018 pomáhají s výstavbou střední školy pro 250 studentů.

„Hackathon Light Up Africa je výjimečnou příležitostí pro studenty, kteří chtějí nejen rozvinout své technické dovednosti, ale také přispět k reálnému projektu s mezinárodním dopadem. Hledáme motivované studenty, kteří chtějí tvořit budoucnost energetiky a udržitelnosti,“ říká Radoslav Sovják, ředitel Národního centra Stavebnictví 4.0.

„V řadách našich zaměstnanců najdete stovky absolventů ČVUT a se školou nás pojí dlouhodobá vzájemná spolupráce. Hackathon v sobě kombinuje hned několik oblastí, které považujeme za prioritní: obnovitelné zdroje, podporu mladých talentů i udržitelnost, navíc s mezinárodním přesahem,“ uvedla Michaela Chaloupková, členka představenstva a ředitelka divize správa ČEZ.  Společnost ČEZ kromě know-how svých odborníků poskytne projektu výstavby fotovoltaického systému na budovách školy také finanční podporu.

Registrace a účast

Do soutěže se mohou přihlásit studenti technických oborů se zájmem o fotovoltaiku, obnovitelné zdroje, statiku a stavební konstrukce. Registrace je otevřena do 13. dubna 2025 a školení a sestavení týmů proběhne 23. dubna 2025 v prostorách ČVUT, přičemž je možná i online účast. Každý účastník si přinese vlastní notebook. Další potřebné nástroje a software budou k dispozici.

Veškeré informace naleznete na webové stránce Hackathonu.

Studenti budou pracovat pod vedením zkušených expertů z ČEZ a ČVUT. Na Hackathon naváže ještě v roce 2025 školení na fotovoltaické systémy pro odborníky ze Zambie a Lesotha. Tento program propojuje akademické a průmyslové sektory a přispívá k dlouhodobé udržitelnosti a rozvoji obnovitelných zdrojů energie v rozvojových zemích.

Registrace do soutěže zde 

Previous articleKoncert žáků a pedagogů Gymnázia a Hudební školy hl. m. Prahy na CIIRC
Next articleSměřujeme k zániku trestní odpovědnosti? I to bylo tématem přednášky prof. Vladimíra Smejkala