Japonská delegace navštívila CIIRC a jednala o spolupráci ve vědě

0
433
Foto: J. Ryzsawy

V pátek 18. října 2024 navštívil CIIRC ČVUT Dr. Yoichiro MATSUMOTO, poradce ministryně zahraničních věcí Japonska pro vědu a technologie. Cílem jeho evropské cesty bylo mj. vyhledávání příležitostí pro vědeckou spolupráci v Evropě. Jeho návštěva CIIRC ČVUT potvrzuje rostoucí význam České republiky v oblasti vědy a výzkumu a otevírá nové perspektivy pro budoucí spolupráci. 

Společně s dalšími zástupci Ministerstva zahraničí Japonska a Velvyslanectví Japonska v ČR jednali s ředitelem CIIRC ČVUT Dr. Ondřejem Velkem a jedním z předních počítačových vědců, Dr. Josefem Šivicem. Dr. Matsumoto je emeritním profesorem Tokijské univerzity (Tokyo University of Science) a je také uznávaným mezinárodním vědcem v oblasti strojního inženýrství a výpočetní mechaniky. Mezi hlavní zájmová témata Dr. Matsumota patří využití vědy a technologií pro cíle udržitelného rozvoje (SDGs) a k řešení globálních výzev, iniciativy vědecké a technické diplomacie pro rozvoj nových technologií, jako je umělá inteligence (AI), a role vědeckých konzultací při přípravě státních koncepcí, tedy témata, která velmi rezonují právě na CIIRC ČVUT. 

Součástí návštěvy bylo i krátké setkání se studenty z Japonska, kteří jsou aktuálně na CIIRC v rámci tříměsíčního studijního pobytu. Další část programu byla věnována návštěvě RICAIP Testbedu Praha , který se rozkládá na dvou podlažích institutu. Dr. Pavel Burget, ředitel Testbedu, představil nejnovější robotické demonstrátory v oblasti pokročilé průmyslové  výroby s využitím umělé inteligence a aditivních technologií. Návštěva také viděla spodní část testbedu zaměřenou na výrobní technologie, kde se tým vedený doc. Petrem Kolářem věnuje např. laserovým a aditivním technologiím s využitím robotů, mikrolaserovým aplikacím nebo velkorozměrovému tisku z plastu.

Foto: J. Ryzsawy

Tématem byla také spolupráce s firmami, jako např. Toyota Motor Manufacturing CZ, a také s RIKEN Europe Office, což je zastupitelská kancelář japonského výzkumného institutu RIKEN v Evropě v Bruselu, která má za cíl podporovat spolupráci v oblasti výzkumu a inovací s evropskými partnery. 

Vědecko-výzkumná spolupráce v oblasti umělé inteligence s japonskými partnery se již rozvíjí a bude nabývat na intenzitě i díky tomu, že CIIRC ČVUT hraje významnou roli jako country koordinátor projektu INPACE. Tento projekt je součástí strategické podpory Evropské unie pro rozvoj digitálního partnerství Evropy se zeměmi Indo-pacifiku s výraznou pozicí právě japonských organizací. Zapojení CIIRC do těchto aktivit vytváří silnou platformu pro synergie třeba v rámci příprav společných prezentací zaměřených na “trusted AI” pro Expo 2025 v Ósace.

 

Previous articleTomáš Mikolov v České Televizi
Next articlePřipravte se na budoucnost s konferencí SOCAIETY 2050| Quo Vadis Homo?