Medaile Albína Bráfa pro profesora Vladimíra Kučeru

Medaili Albína Bráfa, připomínající jednoho ze zakladatelů českého ekonomického školství, převzal na slavnostním večeru v Betlémské kapli z rukou ředitelky Masarykova ústavu vyšších studií ČVUT docentky Lenky Švecové, profesor Vladimír Kučera. Medaile, které připomínají 100 let výročí výuky ekonomických disciplín na ČVUT, převzalo osm pedagogů, kteří se zejména po roce 1989 zasloužili o obnovu svobodné výuky ekonomických oborů na ČVUT. Na Masarykově ústavu působil profesor Vladimír Kučera v letech 2007 – 2015 jako ředitel.

Vladimír Kučera je v současnosti zástupcem ředitele CIIRC ČVUT, kde také vede oddělení vědeckého řízení platforem. V minulosti řídil Ústav teorie informace a automatizace Akademie věd nebo působil jako děkan na Fakultě elektrotechncké ČVUT a je autorem mnoha vědeckých publikací.

Výzkumná činnost V. Kučery spadá do oblasti systémů automatického řízení. Přispěl k teorii Riccatiovy rovnice a patří k průkopníkům využití polynomiálních rovnic při návrhu regulačních obvodů. Jeho nejznámější výsledek je parametrizace všech regulátorů, které stabilizují danou soustavu, známý pod názvem Youla-Kučerova parametrizace. V poslední době vyřešil dlouho otevřený problém – neinteraktivní řízení lineárních systémů s mnoha vstupy a mnoha výstupy pomocí statické stavové zpětné vazby.

Previous articleAutonomní formule jedou... aneb lepší algoritmus zvítězí!
Next articleBest Industrial Paper Award pro vědce z oddělení Průmyslové informatiky