Otevřený dopis vedoucích pracovníků CIIRC ČVUT rektorovi ČVUT Vojtěchu Petráčkovi

Otevřený dopis pan rektor Vojtěch Petráček převzal od vedoucích pracovníků CIIRC dne 6.6.2018.

Vaše magnificence, vážený pane rektore,

Tímto otevřeným dopisem, my – vedoucí pracovníci CIIRC, členové Grémia a Sněmu CIIRC, reagujeme na Vaše prohlášení zveřejněné dne 4. 6. 2018 na webových stránkách ČVUT, kterým zároveň odvoláváte z funkce ředitele CIIRC, Prof. Ing. Vladimíra Maříka, DrSc., dr.h.c.

S hlubokou lítostí a nepopsatelným rozčarováním jsme se seznámili s důvody, které Vás vedly k odvolání jedné z nejvýraznějších osobností v moderních dějinách ČVUT.  Vaše argumenty jsou vágní a zcela kontrastují s průkazným selháním jiných vysokých funkcionářů ČVUT, které namísto pokárání či potrestání dokonce povyšujete (jako např. Vámi designovanou prorektorku prof. A. Kohoutkovou).

Vaše prohlášení je bohaté na obecné formulace a nepodložené argumenty. Hovoříte o různých tvrzeních, která ve Vašich očích poškozují ČVUT. Tato tvrzení přisuzujete právě odvolanému řediteli, aniž byste doložil jeho jedinou citaci či konkrétní výrok. Takové jednání je nejen nevědecké a neetické, ale též nezákonné. Absence konkrétních a věcných argumentů v tak zásadním rozhodnutí, jakým je odvolání ředitele ústavu ČVUT, vede zcela přirozeně k názoru, že se jedná pouze o akt pomsty vůči názorové opozici. Pokoj a kolegiální atmosféra, kterou ve svém prohlášení vyzdvihujete, je tak spíše metaforou pro tichou atmosféru strachu a nekritické poslušnosti vůči Vašim rozhodnutím. Vaše intenzivní snaha zabránit vysílání časosběrného dokumentu České televize „A člověk stvořil robota“, je proto bohužel jen další indicií.

Vaše magnificence, vážený pane rektore, oproti Vašim obecným tezím Vám nabízíme opak, tj. konkrétní fakta o tom, že jste odvoláním ředitele CIIRC způsobil těžko zhojitelnou újmu jak CIIRC a ČVUT, tak zejména sobě.

CIIRC za dobu své krátké pětileté existence přispěl ČVUT i české společnosti mnoha průlomovými výsledky svého původního výzkumu. Lze uvést např. vyřešení 80 let starého problému v oblasti decouplingu prof. V. Kučerou, vítězství týmu prof. Z. Hanzálka v mezinárodní soutěži modelů autonomních aut, druhé místo týmu dr. J. Šedivého v soutěži Amazon Alexa Prize, či vítězství týmu dr. J. Urbana v soutěžích v automatickém uvažování nebo vítězství, ke kterému přispěl dr. Šivic v Google Cloud & YouTube-8M Video Understanding Challenge.

Pracovníci CIIRC obdrželi v daném období významná ocenění, jako např.: Longuet-Higgins Prize, 2x Helmholtz Prize, ERC Consolidator Grant, Google Faculty Research Award, či medaili za zásluhy předanou prezidentem ČR M. Zemanem Vámi odvolanému prof. V. Maříkovi.

Spolu s Robotics institute v Carnegie-Mellon University či Max Planck Institutem v Tübingen a Turing Institutem v Londýně se CIIRC stal páteřní spolupracující institucí nově vzniklého Pařížského institutu pro umělou inteligenci (PRAIRIE). S německým ústavem pro umělou inteligencí pak CIIRC tvoří základ budovaného centra RICAIP – centra pro průmyslovou výrobu budoucnosti s plánovaným rozpočtem více než 1 mld. Kč. To by bez silné vize a enormnímu nasazení prof. Maříka nebylo vůbec myslitelné.

Vážený pane rektore, vyčítáte prof. Maříkovi schémata „polarity a boje fakult a ústavů“, přitom realita je pravý opak. Pod vedením prof. Maříka rozvíjí CIIRC mmj. hned několik projektů s FS ČVUT v objemu více než 200 mil. Kč (např. Robotika pro průmysl 4.0 či Cluster 4.0), FBMI ČVUT je klíčovým partnerem pro další projekty OPVVV a FD ČVUT významně přispívá k rozvoji nedávno a za Vaší přítomnosti otevřeného Centra města budoucnosti.

Nad rámec investičních zdrojů pro samotnou výstavbu budovy CIIRC získali pracovníci CIIRC více než 500 mil. Kč zejm. provozních prostředků, přičemž další projekty jsou intenzivně připravovány (jen v roce 2018 bylo ve spolupráci s dalšími evropskými centry podáno na 15 projektů H2020 – frekvence jsou tedy dvě přihlášky za měsíc). V neposlední řadě je třeba zmínit i úspěšný rozběh klastrové iniciativy CIIRC – Národního centra Průmyslu 4.0. To vše, ve start-up fázi budování nového vysokoškolského ústavu, bez adekvátní podpory vedení ČVUT a provozních prostředků ČVUT.

Vážený pane rektore, zřejmě si neuvědomujete důsledky vyplývající z Vašeho rozhodnutí. Váš šokující krok vystavuje ČVUT (nejen CIIRC) riziku přímého ohrožení běžících projektů v objemu stovek miliónů korun, znevažuje národní a mezinárodní reputaci celé instituce a co hůře, představuje přímé porušení účelu a cíle projektu EDS ČVUT-CIIRC v době jeho vázanosti. Případná sankce pro ČVUT by byla v tomto případě doslova likvidační.

Vážený pane rektore, naléhavě Vás žádáme o promptní přehodnocení Vašeho bezprecedentního, unáhleného a zcela nespravedlivého rozhodnutí. V opačném případě jste to naopak Vy, kdo se neopírá o realitu a ohrožuje to, po čem voláte – úspěšnou budoucnost ČVUT.

V Praze, dne 5. 6. 2018

Členové Grémia a vedoucí pracovníci CIIRC