Podcast Radek Škoda: Jenom země, které mají vojenský jaderný program, budou také ten civilní mít i za 50 let

0
2874

Zdroj: Peak CZ

Jak bude vypadat český energetický mix v kontextu plánů Evropské unie na snižování emisí oxidu uhličitého? Čím můžeme nahradit uhelné zdroje elektřiny? Jsou stále v kurzu malé jaderné reaktory? Jak vidí budoucnost jaderné energetiky v Česku a výstavbu plánovaného nového reaktoru v Dukovanech? „Německo před 50 lety mělo nejlepší jaderné reaktory v Evropě, ale dnes je odstavuje. Domnívám se, že nejde o tlak zelených stran, ale o to, že tato země strategickou jadernou energetiku – jaderné zbraně – nepotřebuje, tudíž si může dovolit je rozmontovat,“ říká Radek Škoda v exkluzivním podcastu pro Peak.cz.

Šéfka unijní exekutivy Ursula von der Leyenová v půli září oznámila, že z dosud plánovaného 40procentního omezení chce Evropská komise závazek zvednout na nejméně 55 procent.

„Je vždy dobré si uvědomit, komu by zmíněné cíle měly prospět. Ke zmírnění globálních emisí COto nebude, neboť největšími znečišťovateli jsou Čína, Indie a USA. Pomůže to však průmyslovým odvětvím zajímajícím se o technologie, které neprodukují CO2,“ říká v podcastu Peak.cz odborník na jadernou energetiku Radek Škoda, který na server pravidelně přispívá svými komentáři.

Co se týká důsledků plánů EK pro Česko, dodává, že nemáme moc možností, jak nahradit fosilní zdroje. Podle něj je současným hitem plyn, který produkuje méně CO2 než uhlí, ale stále je znečišťovatelem ovzduší. Dalšími možnostmi jsou obnovitelné zdroje nebo jádro. „Můžeme vidět poměrně intenzivní boj o to, kdo si ten kus koláče urve,“ popisuje Škoda dění na energetickém trhu v Česku.

Previous articleJaroslav Lískovec: Musíme se postarat, aby akademické výsledky nezůstávaly v šuplíku
Next articleBulletin Průmyslu 4.0 Zdroje pro průmysl/VR/AR