Radek Škoda: Česko má elektřiny nadbytek a není důvod pro to, aby byla dražší. Stačí ji nevyvážet

0
358

Česko má v boji s vysokými cenami řešení. „Měli bychom se spoléhat na to, co máme doma. Máme přebytky elektřiny, kterou vyvážíme, máme i uhlí a máme jaderné zdroje, takže se můžeme vyvázat ze závislosti na ruském plynu a nemusíme se nikoho ptát,“ říká v podcastu o energetické krizi Radek Škoda, odborník na jadernou energetiku.

Stojí Evropa na pokraji energetické krize? V souvislosti s vysokými cenami plynu, které vyhání do výšin přerušované dodávky z Ruska, se jí před nastupující zimou Evropané včetně Čechů oprávněně obávají.

„Blížíme se energetické krizi rychlými kroky. Bude zajímavé vidět, na čem se Evropa shodne, nebo spíše neshodne,“ poznamenává v podcastu odborník na jadernou energetiku a profesor ČVUT Radek Škoda.

Na plynu jsou závislé četné výrobní podniky, elektrárny i některé teplárny. Kvůli vysokým cenám plynu stoupají do neúměrných výšin i ceny elektřiny. To vyvolává snahu politiků u nás i na evropské úrovni o to, aby se tyto ceny vrátily do normálu.

„My Češi nemáme plyn, ale máme nápady. Ceny plynu ještě budou stoupat, takže musíme třeba hledat nějaké dlouhodobější řešení. Z krátkodobého hlediska jsme sice vyděšení, ale není k tomu zase tak zcela důvod. Řešení spočívá v tom, že elektřinu, kterou vyvážíme, exportovat nebudeme, ale můžeme s ní topit,“ podotýká.

Podcast s Radkem Škodou se točí také kolem budoucnosti Green Dealu, regulace energetiky a její budoucnosti na českém i evropském trhu.

Previous articleČesko - francouzský workshop o technologiích umělé inteligence
Next articleDigitalizace jako pomoc firmám v krizi, 5G sítě nebo robot čepující pivo: Národní centrum Průmyslu 4.0 s partnery na MSV v Brně představí, kudy se bude průmysl dále ubírat