Abstrakt: M. Šebek: Metodika 17+ a její letošní výsledky

Název:
Metodika 17+ a její letošní výsledky – Zpráva o stavu výzkumu ve skupině technických a inženýrských věd v ČR

Přednášející: prof. Ing. Michael Šebek, DrSc.
Vedoucí katedry řidicí techniky FEL ČVUT, Místopředseda Komise pro hodnocení výsledků výzkumných organizací (KHV) Rady vlády pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI), Koordinátor aplikace Metodiky 17+ přes všechny sektory ČR, Předseda Panelu 2. Engineering and Technology, který letos provedl moduly M1 (vybrané výsledky) a M2 (bibliometrie) nové metodiky 17+.

Abstrakt:

Máme za sebou první zpracování dat ve dvou modulech nové metodiky – M2 bibliometrie a M1 hodnocení vybraných ne-bibliometrických (tj. hlavně aplikačních) výsledků. Zpracované výsledy jsou už okomentovány lidmi – odbornými panely – a nejsou to tedy „jen čísla“. Naše skupina věd 2. Engineering and Technology dopadla podle očekávání – nic moc.
Obvyklý názor, že inženýři možná nedělají vědu a nemají články ve špičkových časopisech, ale zato mají jejich výsledky velký společenský význam a dopad, se bohužel nepotvrdil. Vlastně to z hodnocení vychází spíš naopak.

Navíc bohužel nejhůře z celé skupiny dopadly právě nám nejbližší obory 2.2 Electrical, Electronic, Information Engineering a 2.3 Mechanical engineering. Přestože v počtu vykazovaných výsledků ostatní předhání, v celkové kvalitě je to spíš naopak. Zaostávání za světem je v těchto oborech dost výrazné. Rád bych vás s výsledky seznámil a hlavně se s vámi poradil o tom, co dál. Pokud budou k datu přednášky už zpracovány i výsledky za jednotlivé instituce, seznámím vás i s nimi. V míře, kterou mi pravidla dovolí. Anebo, s vaším svolením a na vaše přání, vám prozradím o trochu více. Třeba se vám to hodí pro další jednání na vašich školách? Určitě to potřebujete vědět pro další práci.