Sériová výroba české masky s nejvyšším stupněm ochrany byla zahájena. Do příprav se zapojilo více než třicet českých společností

0
40172

Po dalším intenzivním vývoji a díky zapojení více než třiceti tuzemských firem se tento týden podařilo úspěšně zahájit sériovou výrobu ochranných polomasek. V úzké spolupráci s průmyslovými experty je nyní možné masku pod označením RP95-M vyrábět metodou vstřikování plastů v počtu až deseti tisíc kusů denně. Poskytuje přitom nejvyšší míru ochrany na úrovni FFP3 proti mikroorganizmům včetně koronavirové nákaze.

Tvar masky musel být upraven tak, aby ji bylo možné vyrobit ve formě pro vstřikování plastů. Podařilo se to také díky dlouhodobé spolupráci CIIRC ČVUT s českými strojírenskými firmami, které se do dalšího vývoje zapojily. Poskytly svoje vývojové know how, výrobní kapacity a cenné odborné znalosti ověřené praxí. Celý systém je již připraven pro sériovou výrobu, aby bylo možné co nejrychleji  maskou vybavit zdravotníky a další pracovníky, kteří jsou nejvíce vystaveni hrozbě nákazy koronavirem.

Svou roli sehrál i fakt, že má náš výzkumný institut úzké vazby na český průmysl. Hned od začátku jsme pověřili start-up společnost TRIX Connections, aby koordinovala další vývoj spolu s průmyslovými podniky. Nabízela se a nakonec i dobře osvědčila spolupráce se společností CARDAM. Tu s CIIRC spojuje nejen společné pracoviště v budově ČVUT, ale i vysoká profesionalita nutná pro vývoj   rychlou přípravu výroby,“ představil hlavní partnery pro zajištění výroby prof. Vladimír Mařík, vědecký ředitel CIIRC ČVUT.

Celý proces vývoje masky pro výrobu na vstřikolisech v souladu s licenční smlouvou převzal a dále koordinuje start-up při ČVUT, společnost TRIX Connections. „Ve velmi krátké době se nám podařilo namodelovat nový tvar masky, vytvořit nový unikátní prototyp a zadat ho to výroby,“ upřesňuje Ing. Jaroslav Lískovec za start-up TRIX Connections. „Stálo nás to mnoho energie, hledání, vyjednávání, ale zejména vlastního vývoje, bychom posunuli nápad ochranné masky připravené CIIRC ČVUT pro 3D tisk ke skutečné výrobě ve velkém.“

Realizací a kompletním zajištěním výroby je pověřena společnost CARDAM, jejímiž zakládajícími členy jsou Fyzikální ústav AV ČR, Česká zbrojovka a strojírenská společnost BENEŠ a LÁT a.s.  „CARDAM se zaměřuje na vývoj produktů a kompletní inženýrské řešení pro nové výrobní procesy,“ uvádí Ondřej Kurkin, jednatel společnosti CARDAM. „V řádech několika málo dnů jsme dokončili vývoj produktu, připravili celý výrobní řetězec pro sériovou výrobu a o Velikonocích spustili testovací výrobu. Jedná se o ryze český výrobek, do procesu výroby se zapojily téměř dvě desítky společností, do příprav nějakým způsobem přispívaly až tři desítky organizací. Bylo to velice náročné na organizaci, ale povedlo se. Dle aktuální poptávky po maskách bude možné zapojit i další dodavatele, kteří průběžně nabízí k dispozici svou výrobní kapacitu nebo expertízu.“

Dr. Petr Kadera za výzkumný tým vysvětluje: „Naším cílem bylo zachovat ověřené funkční vlastnosti prvního modelu, ale museli jsme zcela logicky poměrně zásadním způsobem upravit konstrukci prototypu pro hromadnou výrobu. Na základě tohoto zadání byla vyhotovena detailní technická dokumentace, podle které mohli technologové vyrobit kovové formy a další nástroje pro vstřikovací lisy.“

„Z důvodů maximálního urychlení výroby forem a tedy i urychlení náběhu sériové výroby ochranných polomasek byly práce na formách rozděleny mezi šest nástrojáren, které paralelně pracují na deseti formách,“ přibližuje Jan Lát, místopředseda představenstva BENEŠ a LÁT a.s., a dodává: „To umožní navýšit plánovanou výrobní kapacitu až na 50 000 kusů ochranných polomasek týdně.“

Ministerstvo průmyslu a obchodu podporuje české firmy, výzkum, vývoj a inovace. Nabízí jak finanční programy, tak propojování v rámci platformy Spojujeme Česko.  Mimo jiné se tak od března přes portál CoVPoint ve správě MPO a CzechInvestu propojuje nabídka a poptávka. Aktuálně obsahuje už víc než 1 400 položek pomoci v kontextu s pandemií koronaviru. Nově je na něm zveřejněno B2B tržiště s možností vyhledávání a filtrování https://covpoint.org/trziste a chystá se také přehled realizovaných projektů. Současně se rozrůstá platforma Spojujeme Česko, která slouží jako informační rozcestník korona projektů od partnerů, s kterými CzechInvest a MPO spolupracují. „A připravuje se další transfer technologií a produktů, které pomáhají v boji s pandemií koronaviru. V inovacích má ČR velký potenciál, je to velmi významná cesta, jak posilovat tuzemskou ekonomiku a soběstačnost,“ uzavírá krizový koordinátor MPO Robin Čumpelík.

Testovací zařízení pro provedení kontroly před expedicí je vyvíjeno na pracovišti Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR. Na výrobě nástrojů spolupracuje moravská společnost JAN SVOBODA s.r.o.. Dodávky ochranné masky RP95-M budou zahájeny s filtrem účinnosti P3 pardubického výrobce AVEC CHEM, který je schopen dodávat i několik tisíc filtrů denně.

Velkou roli při finalizaci výroby a zejména zajištění odbytu sehrálo Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR a agentura CzechInvest. „Česká republika bude nyní schopná vyřešit akutní nedostatek FFP3 ochranných pomůcek,“ potvrzuje Patrik Reichl, ředitel agentury CzechInvest. „To vše díky zapojení českých firem a v rámci zdrojů z České republiky. Jsme rádi, že jsme mohli přispět k jejich mobilizaci a propojit je také s příslušnými ministerstvy,“ upozorňuje Reichl.

„Jsme si vědomi velkého výrobního potenciálu českého průmyslu a ekosystému firem zejména kolem automobilového průmyslu. Sériovou výrobu ochranných masek je možné využít jako dobrý signál pro celý svět, všude tam, kde je potřeba FFP3 prostředků nejvyšší ochrany,“ říká náměstek ministra průmyslu a obchodu pro digitalizaci a inovace Petr Očko. Doplňuje ho náměstkyně ministra průmyslu a obchodu pro zahraniční obchod a EU Martina Tauberová: „Respirátor z CIIRC ČVUT bude stran státu dodán do nemocnic, smlouvu o dodávce uzavřelo se společností CARDAM Ministerstvo zdravotnictví. České firmy však mohou pomoci při řešení situace s pandemií koronaviru nejen v ČR, ale i za jejími hranicemi.“

Výsledkem společného úsilí všech je objednávka na prvních 50 000 kusů, kterou včera podepsalo Ministerstvo zdravotnictví ČR.

 

Previous articleStudio ČT 24: Nový robot při testování koronaviru
Next articleMagazín Experiment: Respirátory z 3D tiskárny vyvinuté na ČVUT nově míří také k dětem. Ochrání třeba onkologicky nemocné dětské pacienty