Evropští vědci s podporou CIIRC ČVUT pořádají online akci pro širokou veřejnost o současnosti a budoucnosti umělé inteligence v Evropě

0
1984

Potřeba napřímo sdělit veřejnosti, co evropská vědecká komunita v současné době činí, aby posunula Evropu k budoucímu úspěchu v oblasti umělé inteligence (AI) ve stále rostoucí konkurenci dalších zemí, jako jsou USA nebo Čína, vede vědce k uspořádání akce „Evropská vize pro AI“. Online diskuse jsou naplánovány na čtvrtek 22. dubna 2021 a organizují je partneři celoevropského projektu VISION ve spolupráci se čtyřmi sítěmi excelentních center AI. Jedním z hlavních organizátorů je Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT v Praze (CIIRC ČVUT). 

Lidé, kteří se aspoň trochu zajímají o umělou inteligenci, získají přehled o tom, jak si Evropa v umělé inteligenci vede i jaké jsou dopady AI na evropskou ekonomiku a společnost. Tato akce je připravována ve vazbě na blížící se oficiální oznámení Evropské komise o nových předpisech, regulačním rámci a dalších investicích do umělé inteligence. V příštím týdnu se tak stane jednou z prvních příležitostí pro veřejnou diskusi k těmto novým plánům na evropské úrovni.

Vít Dočkal, vedoucí Projektové kanceláře CIIRC ČVUT, který zároveň řídí komunikační aktivity projektu VISION, považuje tuto událost za krok směrem k užší komunikaci evropské vědecké AI komunity s širokou veřejností: „Naším cílem je dostat mladé lidi, výzkumníky, inovátory, firmy i politiky alespoň virtuálně k jednomu stolu a diskutovat o ambiciózních evropských plánech pro umělou inteligenci i o rozvíjejícím se ekosystému AI excelence.“

Díky silné koordinační roli CIIRC ČVUT se podařilo na akci mezi diskutující, kteří představují špičky ve svých oborech, doporučit Saru Polak, členku meziuniverzitní neziskové iniciativy prg.ai, která se v poslední době stala jednou z nejvýraznějších tváří popularizace umělé inteligence mezi českou širokou i odbornou veřejností. „Osobnosti, které mají co říci k umělé inteligenci, byly do programu vybrány tak, aby reprezentovaly různé oblasti, a to jak odborné, tak i geografické. Jsme moc rádi, že má Česká republika díky Saře v programu akce své zastoupení,“ upřesnila Eva Doležalová z CIIRC ČVUT, která má koordinaci akce na starosti.

Online akce začíná ve čtvrtek 22. dubna 2021 v 11:00 hod, bude streamována na http://event.vision4ai.eu, zdarma a bez předchozí registrace. Návštěvníci se také mohou připojit ke třem paralelním sekcím podle svých preferencí, které se zaměřují na témata společnosti, průmyslu, dovedností a školení. Program bude veden v anglickém jazyce. Veřejnost bude moci do diskuzí vstupovat prostřednictvím chatu.

O organizátorech

Akci „Evropská vize pro AI“ pořádá konsorcium partnerů projektu VISION (www.vision4ai.eu), koordinační a podpůrné akce (CSA) podpořené v rámci výzvy H2020-ICT-48-2020. Cílem VISION je posílit, propojit a mobilizovat evropskou komunitu umělé inteligence. Evropa investuje do evropského modelu AI prostřednictvím čtyř evropských sítí center excelence v oblasti AI. Tyto čtyři sítě center excelence – AI4Media, ELISE, HumanE-AI-Net a TAILOR – byly zahájeny v září 2020 a nyní pracují na různých aspektech důvěryhodné, na člověka zaměřené AI, a to společně s projektem VISION, který tyto sítě propojuje a vytváří synergie napříč celou evropskou AI komunitou. Tyto projekty patří mezi klíčové součásti strategie Evropské komise v oblasti umělé inteligence. CIIRC ČVUT je zapojen do dvou ze čtyř sítí, a navíc v rámci koordinačního projektu VISION řídí veškeré komunikační aktivity. To dává ČVUT a ČR obrovskou šanci být na špici evropského výzkumu v oblasti AI a tento výzkum také významně ovlivňovat a směrovat.

 

Previous articleOdborníci z CIIRC ČVUT se podíleli na vývoji teplátoru, který využívá vyhořelé i čerstvé jaderné palivo a dokáže teplo produkovat levněji než spalování uhlí či zemního plynu
Next articleSpolečnost LEGO a CIIRC ČVUT zefektivňují výrobu a nahrazují rutinní práci umělou inteligencí