Vít Dočkal mezi TOP 10 nejúspěšnějšími manažery roku

0
4934
Předseda Hodnotitelské komise a prezident ČMA Petr Kazík předává cenu Vítu Dočkalovi, vedoucímu projektové kanceláře a strategických projektů CIIRC ČVUT, který se umístil v TOP 10 nejlepších manažerů.

Vít Dočkal, vedoucí projektové kanceláře CIIRC ČVUT, byl Českou manažerskou asociací vyhlášen ve 27. ročníku soutěže MANAŽER ROKU mezi TOP 10 nejúspěšnějších manažerů. Navazuje tak na úspěch prof. Vladimíra Maříka,  který se stal loňským absolutním vítězem.

Do finále 27. ročníku postoupilo 38 osobností, z nichž Hodnotitelská komise a Národní komise vybrala absolutní vítěze, TOP 10 manažerů a vítěze jednotlivých kategorií. Vedle klasických oborů ČMA ocenila osobnosti v kategorii Manažer digitálního věku, Vizionář a Manažer malého a středního podniku. Cenu Inovace pro udržitelný rozvoj udělila dceřiná Česká podnikatelská rada pro udržitelný rozvoj CBCSD.

Nejlepším manažerem v České republice za rok 2019 se stal Jan Juchelka, generální ředitel a předseda představenstva Komerční banky. Manažerkou roku 2019 se stala Hana Šmejkalová, místopředsedkyně představenstva East Bohemian Airport. Vítězové obdrželi nejvíce bodů od Hodnotitelské a Národní komise ČMA, která sledovala čtyři okruhy aktivit manažerů – jejich minulost, zlepšování a schopnost motivovat lidi, využití příležitostí a řešení hrozeb a vytváření udržitelné budoucnosti a benchmarking.

Vyhlášení výsledků 27. ročníku soutěže proběhlo 3. prosince v pražské centrále ČMA za účasti některých manažerů a hodnotitelů. Žezlo soutěže předal svému nástupci vítěz předchozího ročníku prof. Vladimír Mařík, vědecký ředitel CIIRC ČVUT.

Nehledě na komplikace provázející soutěž kvůli opakovanému nouzovému stavu výsledky potvrzují vysoký společenský význam tohoto dlouhodobého projektu napříč obory vyhledávat a zviditelňovat úspěšné manažerské osobnosti a vizionáře,“ uvedl Petr Kazík, předseda Hodnotitelské komise a prezident ČMA.

Kdo je Vít Dočkal

Rozhovor s Vítem Dočkalem
Koronakrizi navzdory: Od 3D masky až mezi ty nejlepší v evropské AI 

Rok 2020 byl pro globalizovaný svět díky koronavirové pandemii v řadě věcí zlomový. Pro CIIRC ČVUT byl kromě toho ve znamení nečekaných rekordů.
Hodnotí jej finalista 27. ročníku soutěže Manažer roku ČMA Dr. Vít Dočkal, který v CIIRC ČVUT již sedm let řídí přípravu a implementaci strategických projektů.
V soutěži Manažer roku se umístil mezi TOP 10. 

Co se podle vás projevilo během krize způsobené koronavirem?

Ukázalo se, jak je náš ekonomicky propojený svět a globální trh zranitelný. Proto v CIIRC ČVUT rozvíjíme spolu s dalšími třemi partnery v rámci mezinárodního centra RICAIP (Výzkumné a inovační centrum pro pokročilou průmyslovou výrobu) koncept tzv. distribuované výroby, která je řízená na dálku dle momentální poptávky či dostupnosti zdrojů. Výrobní kapacity jsou „najímány“. Dostaneme tak výrobu i produkt co nejblíže cílovému zákazníkovi a výpadky můžeme bezprostředně kompenzovat. Přichází nová doba, kdy výrobci nebudou disponovat továrnami, ale znalostmi a daty. Jedná se o zcela nové pojetí výroby, nový proud Průmyslu 4.0 – sdílenou výrobní ekonomiku.

Máte už v RICAIP nějaké konkrétní výsledky?

Díky evropským zdrojům ve výši 50 mil. EUR v RICAIP propojujeme experimentální výrobní pracoviště, takzvané testbedy v Praze, Brně a německém Saarbrückenu do jedné funkční sítě. Aktuálnost našeho konceptu se ukázala již nyní: na příkladu akutního nedostatku ochranných prostředků na začátku koronavirové krize. Naši vědci vyvinuli a ve zkráceném procesu certifikovali ochrannou polomasku RP95 s nejvyšším stupněm ochrany vyrobenou pomocí 3D tisku. V běžné praxi to trvá roky. V našem případě jsme to zvládli během jednoho březnového týdne. Během dalšího týdne se díky spolupráci s agenturou CzechInvest, Škoda Auto, Siemens, 3Dees Industries a dalšími podařilo nastartovat výrobu. Roli sehrála kombinace umu našich výzkumníků, zapojení firem a také možnost využít technologie, které máme v Testbedu pro Průmysl 4.0 právě díky RICAIP. Data pro 3D tisk masky jsme nabídli jako bezplatnou licenci celému světu. Stáhly si je stovky institucí z více než třiceti zemích světa včetně amerického námořnictva nebo NATO. Na polomasku z 3D tisku navázal vývoj modelu pro sériovou výrobu. Do tří měsíců se podařilo zapojit desítky českých firem, připravit výrobu a hotový produkt plně certifikovat pro evropské trhy.

To zní jako rekordní transfer technologií. Na co se zaměřujete dále?

CIIRC se bez nadsázky úspěšně profiluje jako špičkový institut v oblasti AI (pozn.: zkratka pro Artificial Intelligence – umělá inteligence). Tento vývoj byl sice postupný, ale v posledním roce dostal neuvěřitelnou dynamiku. Máme silné týmy přes strojové učení a automatické uvažování, počítačové vidění a robotiku, přišli k nám špičkoví vědci ze zahraničí.

Co v této oblasti považujete za největší úspěch?

Snažíme se věci posouvat dál a zatím se nám to daří. Zapojili jsme CIIRC do tří z pěti nejvýznamnějších evropských projektů, kterými chce EU posílit pozici v pomyslné soutěži o světového lídra v AI. Vzniknou různě zaměřené sítě center excelence na umělou inteligenci. CIIRC má výraznou roli v projektu, který bude tyto sítě koordinovat. Mají u nás kanceláře nejdůležitější evropské iniciativy AI jako je CLAIRE nebo ELLIS. Usilujeme o to, aby v Praze vzniklo něco víc, skutečný národní inovační superhub pro strategický průmysl.

Co CIIRC ČVUT nabízí českým firmám?

CIIRC poskytuje jedinečné propojení akademické a průmyslové sféry s nejmodernější výzkumnou infrastrukturou. Spolu s Fakultou strojní ČVUT jsme mezi hlavními partnery rozsáhlé pan-evropské sítě tzv. EIT Manufacturing spravující zdroje ve výši více než 300 mil. EUR. Pomáháme rozvíjet český inovační ekosystém zaměřený na výrobu. Přes Národní centrum Průmyslu 4.0 se nám daří zajišťovat přenos digitálních znalostí v Průmyslu 4.0 a pomáhat firmám v jejich digitální transformaci. To vše i díky zapojení do businessově orientovaných mezinárodních sítí tzv. Digital Innovation Hub (DIH).


Kompletní výsledky soutěže Manažer roku

Vítězové 27. ročníku MANAŽER ROKU 2019

MANAŽER ROKU Jan Juchelka Komerční banka a.s.
MANAŽERKA ROKU Hana Šmejkalová East Bohemian Airport, a.s.

 

Vítězové kategorií

Hausenblas Martin akcionář ADLER Czech, a.s. Vizionář
Klečka David CEO Yieldigo, s.r.o. Mladý manažerský talent
Klíma Josef

 

Předseda družstva ELAP výrobní družstvo Manažer digitálního věku
Kolouch Petr Ředitel Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy Nezisková sféra
Kurčík Jaroslav Předseda představenstva a generální ředitel PENAM, a.s. Zemědělství
Lukl František Starosta města Kyjov Předseda svazu města a obcí ČR Veřejná správa
Marethová Halka

 

Předsedkyně družstva KOVOS družstvo Teplice Manažer malého a středního podniku
Stehno Vladimír Předseda představenstva COOP družstvo HB Služby
Svozil Cyril Ředitel a majitel FENIX Trading, s.r.o. Průmysl a návazné obory

 

TOP 10 nejúspěšnějších manažerů

Dočkal Vít
Vedoucí projektové kanceláře a strategických projektů Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky CIIRC ČVUT
Juchelka Jan GŘ a předseda představenstva Komerční banka a.s.
Klečka David CEO Yieldigo, s.r.o.
Klíma Josef Předseda družstva ELAP výrobní družstvo
Knap Roman Generální ředitel Česká pošta, s.p.
Kurčík Jaroslav Předseda představenstva a generální ředitel PENAM, a.s.
Lukl František Starosta města Kyjov Předseda svazu města a obcí ČR
Stehno Vladimír Předseda představenstva COOP družstvo HB
Svozil Cyril Ředitel a majitel FENIX Trading, s.r.o.
Šmejkalová Hana Místopředsedkyně představenstva EBA a.s. East Bohemian Airport, a.s.

Vítězové jsou uváděni dle abecedního pořadí.

Cena Inovace pro udržitelný rozvoj

Veselý Radek Kategorie: Chytrá energetika ADLER Czech, a.s.
Semerák Karel Kategorie Průmysl SENSE Vital s.r.o.

 

O soutěži MANAŽER ROKU

Již 27 let soutěž vyhledává, hodnotí, oceňuje a propaguje nejlepší řídící pracovníky, lídry českého managementu. Její jedinečnost spočívá v tom, že vyzdvihuje manažery napříč odvětvími, profesemi a regiony. Je prezentací moderních, úspěšných metod řízení a nových trendů. Do finále se za čtvrtstoletí dostalo 1600 osobností, nejvyšším titulem Manažer/Manažerka roku bylo oceněno 65 z nich. V roce 2018 – příhodně v roce stoletého výročí založení republiky byli oceněni manažeři čtvrtstoletí. Další informace najdete na www.manazerroku.cz

O České manažerské asociaci

Dobrovolné nezávislé sdružení řídících pracovníků – manažerů. Vznikla v roce 1990 a jejím posláním je působit na rozvíjení odborných schopností manažerů. Přispívá ke zvyšování podnikatelské výkonnosti, konkurenceschopnosti, etiky řízení, kultury vztahů a odpovědného postoje manažerů vůči zákazníkům i společnosti. Ročně pořádá ČMA až 80 akcí, většinou v 15 regionálních a odborných klubech. V roce 2020 asociace oslavila 30 let od svého vzniku. Vzhledem k omezené možnosti pořádání standardních akcí, asociace založila Studio ČMA a její aktivita se tak převážně přesunula do online prostředí. ČMA je vyhlašovatelem a organizátorem soutěže MANAŽER ROKU. Je spoluzakladatelem České podnikatelské rady pro udržitelný rozvoj (CBCSD). Je členem asociace manažerů CEC European Managers, která sdružuje přes milion manažerů v celé Evropě.

Previous articleFotografie z Národního průmyslového summitu vítězem v soutěži Czech Press Photo 2020
Next articleCIIRC ČVUT a TRIX Connections vyvinuly aplikaci pro skenování obličeje k lepšímu přizpůsobení ochranné polomasky RP95