Online Roadshow: Digitalizace MSP – robotizace a robotické aplikace

Datum / čas
Date(s) - 07.04.
13:00 - 15:00

Kategorie ne Kategorie


TERMÍN: 7. 4. 2021 | 13:00 – 15:00 | ONLINE STREAM

REGISTRACE ZDARMA ZDE

Roboty se již staly běžnou součástí našich životů a stejně jako jsme si zvykli na to, že nám doma s úklidem pomáhá robotický vysavač, tak jsou výrobní odvětví, která už se bez robotů neobejdou. Typickým příkladem je automotive, kde je úroveň robotizace celosvětově největší. Souvisí to samozřejmě s tím, že velkou část úkonů při výrobě automobilů lze zautomatizovat, neboť jsou repetitivní a často nevhodné pro lidské operátory – náročná fyzická manipulace, nepříznivé prostředí z hlediska dopadů na zdraví atd. S tím, jak roste úroveň a možnosti robotů přizpůsobit se nejrůznějším prostředím a činnostem, roste i množství výrobních segmentů, kde se roboty instalují a úspěšně přispívají ke zvýšení efektivity a kvality výroby.

Možná už roboty ve své výrobě máte, možná teprve uvažujete, zda je robotizace to pravé a nezbytné pro Vaši firmu. Rádi bychom Vám spolu s našimi hosty nabídli různé pohledy na zavádění robotizace a na příkladech z praxe Vám ukázali, co takové plánování robotického pracoviště obnáší, na co se připravit a co nesmíte opomenout.

Hosté:

  • Ing. Libor Přeučil, CSc. – vedoucí oddělení Inteligentní a mobilní robotiky, CIIRC ČVUT v Praze
  • Prof. Ing. Pavel Václavek, Ph.D. – vedoucí výzkumné skupiny Kybernetika a robotika, CEITEC VUT v Brně
  • Prof. Ing. Luděk Žalud, Ph.D. – Senior Researcher skupina Kybernetika a robotika, CEITEC VUT v Brně, FEEKT VUT v Brně
  • Jindřich Vaňous – Country Manager, KUKA Roboter CEE
  • Jan Bratršovský – Head of Design and Engineering, DEL a.s.
  • Zdeněk Bečka – Application specialist, Safety systems division, SICK s.r.o.
  • Tomáš Paroubek – Manažer Zdraví a Bezpečnosti/Korporátních záležitostí, Toyota Motor Manufacturing Czech Republic, s.r.o.
  • Martin Josífek – Obchodní manažer, Radalytica a.s.

Jak se plánuje a jak funguje obří robotické pracoviště představíme na příkladu výrobního závodu Toyoty v Kolíně. Jak se naopak plánuje robotizace výroby na míru specifickým požadavkům klienta a do náročných podmínek v menším měřítku ukáže na příkladu svého zákazníka zástupce společnosti DEL. Využití robotů pro nedestruktivní analýzu materiálů představí společnost Radalytica, která přišla s unikátní metodou kombinace robotů a RTG snímače pro naprosto precizní výsledek. Jak rozpoznat, zda je Vaše společnost připravená na automatizaci, které jsou ty správné důvody pro zavádění robotů a jaký dopad na robotizaci měla pandemie, promluví zástupce společnosti KUKA, jednoho ze světových výrobců robotů. Velice důležitou součástí plánování jakéhokoliv robotického pracoviště je zajištění jeho bezpečnosti s ohledem na lidské operátory, a to zejména u tolik populárních kolaborativních robotů. O tom jak naplánovat bezpečné robotické pracoviště a jaké jsou možnosti moderních technologiích při zajištění bezpečnosti operátorů promluví zástupce společnost SICK, která se bezpečnosti v automatizaci dlouhodobě věnuje.

A nakonec, i když vlastně na začátku našeho pořadu, nám výzkumníci z CIIRC ČVUT v Praze a CEITEC VUT v Brně představí robotiku jako celek, její hlavní směry, možnosti, ale i omezení, a na příkladech svého vlastního výzkumu ukáží, co všechno mohou roboty dělat a kde všude mohou najít uplatnění. Zároveň Vám představíme testbed, který vzniká na CEITEC VUT v Brně v rámci projektu RICAIP, a který po svém dokončení nabídne firmám možnost osahat si technologie Průmyslu 4.0 a otestovat si vlastní řešení.

Informace a registrace zde

V rámci pořadů, které chystáme na letošní jaro, vám ukážeme aplikace, které využívají umělou inteligenci a strojové učení, a vysvětlíme, co je skutečná umělá inteligence a k čemu může být užitečná. Role průvodce tématem umělé inteligence se ujme Tomáš Mikolovlaureát Ceny Neuron za významný vědecký objev v oboru computer science 2018, který významně zdokonalil zpracovávání lidského jazyka počítačem a zásadně tak přispěl k rozvoji umělé inteligence. V minulosti pracoval pro takové technologické giganty, jakými jsou Google, Facebook nebo Microsoft a v současnosti působí jako vedoucí výzkumného týmu na CIIRC ČVUT v Praze, a v pořadu bude naším prvním hostem. Praktické uplatnění umělé inteligence a strojového učení ukážeme na reálných příkladech firem, které s těmito technologiemi pracují.

V dalším pořadu se budeme věnovat robotice a robotickým aplikacím a spolu s našimi hosty se zamyslíme nad tím, kdy a kde bychom měli uvažovat o nasazení robotů, a kde to naopak smysl nedává. Představíme vám proces, kterým si musíte projít, pokud chcete zavádět roboty do výroby a povíme vám, podle čeho rozhodnout, zda jsou kolaborativní roboty to pravé pro vaši firmu. A samozřejmě ukážeme příklady robotických implementací z praxe.

A nakonec se v pořadu věnovaném logistice a řízení skladů podíváme, jak efektivněji spravovat firemní skladové hospodářství, jak mít přehled o „každém šroubku“ a jak nabídnout zákazníkovi přesně ty logistické služby, které potřebuje. Automatizace a digitalizace se nevyhýbá ani tomuto odvětví, a právě zde je zavádění technologií P4.0 v současnosti na vzestupu.