AI in Czechia. How to pay for it? Discussion with J. Šivic

Česká republika rozhodně netrpí nedostatkem odborníků v oblasti AI. Experti vidí problém zejména ve financování českých startupů a vědy. Ekosystém obecně nemá dostatečnou podporu z veřejných zdrojů, a i kvůli tomu se nemohou startupy rozrůst do rozměrů technologických gigantů jako jinde ve světě. Místní vědecká komunita nemá dostatek grantových příležitostí a prostředků provádět základní výzkum, který je často velmi nákladný. Nedokážeme dobře zaplatit studenty z dostupných zdrojů a zajistit jim dlouhodobě příznivé podmínky v takových kvantitách jako na západě nebo v severských zemích. K rovnocenným podmínkám a zachování nezávislosti v oblasti AI by mohla přispět systemizace investicí, založení fondu pro financování menších projektů a větší komunitní vzdělávání v oblasti umělé inteligence. To by mohlo vyvolat celospolečenskou poptávku a vytvořit příznivý ekosystém pro inovace, jako je to například v Izraeli.

Panelisté:

🦾 David Čaněk, CEO, Memsource