Speciální příloha HN - komplexní rozhovor s Liborem Preučilem a názory Pavla Burgeta

0
477

Tento týden vyšla v Hospodářských novinách speciální příloha, která se zabývá automatizací a digitalizací a výzkumníci z CIIRC v něm měli opět své místo. 

Můžete zde najít komplexní rozhovor s Liborem Přeučilem, který zdůrazňuje, že firmy se začínají smiřovat s chybovostí robotů vzhledem k požadavkům na flexibilitu a nedostatku pracovníků. Inteligentní roboti se odlišují od tradičních tím, že jsou schopni samostatně reagovat na neočekávané situace díky senzorům a umělé inteligenci. V praxi se uplatňují především v robotických dopravních systémech a na výrobních liniích. Diskutovány jsou i etické a bezpečnostní aspekty, jako jsou dilemata autonomních vozidel v kritických situacích. Rozvoj inteligentní robotiky postupuje rychle, zasahuje do logistiky a oblastí, kde je přítomnost lidí nebezpečná nebo nepraktická.

V dalším článku s názvem „Roboti jsou stále častěji mimo klec. Automatizace výroby přináší bezpečnostní výzvy“ si můžete přečíst názory Pavla Burgeta na toto téma:„Roboti se začínají používat v dynamických pracovních prostředích, kde se mohou podmínky neočekávaně a rychle změnit. Přesto musí být bezpečnost osob, které se v okolí robotů pohybují, zajištěna,“ říká Pavel Burget.

Celou speciální přílohu je možné si přečíst ZDE:

Previous articleScientists from CIIRC CTU empower the computational design of biotherapeutics
Next articleInvitation to the lecture by prof. Wolfgang Wahlster at CIIRC CTU