Desáté výročí CIIRC ČVUT - záznamy z akcí

0
953

V tomto roce slaví CIIRC již 10 let od svého vzniku. Akce, spojené s oslavami tohoto kulatého výročí, odstartovaly ve dnech 30. května až 1. června 2023. Byly to celé tři dny naplněné setkáváním osobností a odborníků z naší i zahraniční akademické, státní a průmyslové sféry. Dny plné konferencí a workshopů nazvaných Industry-AI Days 2023, na nichž se diskutovalo nejen o tom, kam se našemu institutu podařilo posunout hranice vědy v uplynulém desetiletí, ale i o představách, nápadech a vizích nad jeho dalším směřováním.

Pojďme si připomenout a zrekapitulovat slavnostní dny na přelomu května a června krátkým sestřihem a záznamy jednotlivých akcí.

 

Ceremoniál k 10. výročí CIIRC ČVUT

Oslavy byly oficiálně zahájeny slavnostním ceremoniálem v úterý 30. května, na němž byla předána ocenění – stříbrné medaile CIIRC – těm, kteří se o vznik a další fungování institutu výrazně zasloužili: Mirku Topolánkovi, který osobně jako tehdejší předseda vlády myšlenku vzniku samostatného institutu jako první podpořil, Vítu Dočkalovi, jehož odvážné vize a výsledky v projektovém řízení pomohly CIIRC skutečně realizovat, a Holgeru Hoosovi, vědecké osobnosti světového formátu v oblasti umělé inteligence, který CIIRC podporuje v evropské výzkumné komunitě a pomohl mu získat mezinárodní reputaci.

Sedm osobností, které stály při vzniku institutu od samotného začátku, při této příležitosti symbolicky ve formě balónků vypustili CIIRC do dalšího desetiletí.

 

Krátký film z ceremoniálu:

 

Záznam celé slavnostní akce:

Fotogalerie v Mediatéce ČVUT.

 

Přítomní hosté mohli také shlédnout ukázku mezinárodní spolupráce v průmyslu, kdy v přímém přenosu proběhlo propojení mezi výzkumnými pracovišti Výzkumného a inovačního centra pro pokročilou výrobu (RICAIP), Testbedy pro průmysl 4.0. Při této demonstraci scénáře distribuované výroby byla dvě pracoviště vzdáleně propojena a pracovník v pražském testbedu komunikoval s týmem v německém Saarbrükenu pomocí mikrofonu a brýlí pro virtuální realitu a robota ovládal na dálku.

Demonstraci můžete shlédnout níže:

Celý článek v EN týkající se demonstrace lze přečíst ZDE

 

 

Večerní slavnostní koncert Dagmar Peckové v Triu VíHoDa v Betlémské kapli

Fotografie z koncertu naleznete na Portále CIIRC.

 

 

Národní průmyslový summit

V rámci oslav desetiletého výročí založení Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT se 30. května v prostorách Respiria konal další ročník vrcholného setkání mezi vládou, průmyslem a akademií – Národní průmyslový summit 2023. Tradice se zasnoubila s inovací a summit oblékl „nový kabát“. Více technologický.

První panel se jako vždy věnoval strategii – tentokrát přítomní hosté řešili financování inovací a podmínky pro zavádění Průmyslu 4.0 a umělé inteligence v České republice. Neutěšený stav současné situace reflektoval například technický ředitel CIIRC ČVUT profesor Vladimír Mařík, náš bývalý premiér Mirek Topolánek nebo špičkový vědec Tomáš Mikolov. „Financujeme staré obory, z určité setrvačnosti, a obory budoucnosti, jako je umělá inteligence, kyberbezpečnost a další, jsou vládou opomíjeny. Pokud se situace nezmění, hrozí České republice ztráta konkurenceschopnosti a odliv technologické excelence do zahraničí “ shodli se při vzájemné diskusi.

Konkrétní příklady z praxe vždy fungují mnohem lépe než pouhá teorie. V druhém panelu se proto mohly výrobní firmy inspirovat vybranými technologickými řešeními v oblasti práce s daty a jejich využití v rámci řízení firmy nebo jejích jednotlivých procesů. Že je osvěta v této oblasti klíčová pro zefektivnění českého průmyslu a zvýšení jeho odolnosti v době krizí, potvrdila i Analýza českého průmyslu 1/2023.

 

Níže můžete souvisle shlédnout všech 6 bloků obou panelů, nebo si vybrat pouze ty, které vás zajímají.

Analýza českého průmyslu 2023
Podmínky pro zavádění inovací a transfer technologií
Klíčové evropské programy pro rozvoj českých inovací
Legislativa pro zavádění P4.0 a AI a kyberbezpečnost
Jak využít velká data k efektivnímu řízení firmy a dodavatelského řetězce?
Jak zvýšit kvalitu a snížit chybovost ve výrobním procesu?

Více se dozvíte a fotogalerii naleznete v článku Národního centra Průmyslu 4.0. Zde lze stáhnout Analýzu českého průmyslu 2023.

 

 

AI Symposium

Program celého dne ve středu 31. května byl věnován inspirativním přednáškám o nejnovějších přístupech v AI, ML, počítačovém vidění a inteligentní robotice.

AI Symposium přineslo prezentace na vysoké úrovni od špičkových výzkumných týmů CIIRC ČVUT a mezinárodních odborníků na AI. Kromě toho odborníci z České republiky i ze zahraničí diskutovali o trendech v AI pro příští desetiletí a vývoji ekosystému AI v Evropě.

Níže můžete souvisle shlédnout všech 12 bloků sympozia, nebo si vybrat pouze ty, které vás zajímají (veškeré záznamy jsou anglickém jazyce):

Opening
Keynote: Holger Hoos (CLAIRE)
Natural Language Processing; Jan Šedivý (CIIRC CTU)
AI & Reasoning; Josef Urban (CIIRC CTU)
IMPACT: Intelligent Machine Perception; Josef Šivic (CIIRC CTU)
R4I: Robotics for Industry 4.0; Robert Babuška (CIIRC CTU)
Autonomous Driving: Advances and Challenges; Patrick Peréz (Valeo.ai)
Panel Discussion: How to best develop the AI ecosystem in Europe?
3D Reconstruction and Visual Localization; Torsten Sattler (CIIRC CTU)
Powering Automatic Theorem Provers by Machine Learning; Martin Suda (CIIRC CTU)
Formal Methods, Automated Reasoning, SAT Solving; Mikoláš Janota (CIIRC CTU)
Wrap-up Panel Discussion: Trends in AI

Fotogalerii středečního AI sympozia naleznete v Mediatéce ČVUT.

 

 

Den otevřených dveří pro Průmysl 4.0

Den otevřených dveří pro Průmysl 4.0 byl pořádán Národním centrem Průmyslu 4.0 ve spolupráci s centrem RICAP ve čtvrtek 1. června 2023. Na Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT měli naši hosté možnost seznámit se s ekosystémem Národního centra Průmyslu 4.0, jeho partnery a službami, které poskytuje malým a středně velkým podnikům v oblasti digitalizace, automatizace průmyslové výroby a zavádění inovativních technologií.

Níže můžete souvisle shlédnout všech 10 bloků DOD, , nebo si vybrat pouze ty, které vás zajímají:

Úvod
Digitální transformace firem a dotační příležitosti
Evropské digitální inovační huby – panelová diskuse
Nástroje pro financování inovací – EIT Manufacturing
Digitalizace podniku: Technologie, odborná expertíza, infrastruktura pro rozvoj digitalizace
Chytrá kontrola kvality obrábění
Využití privátních 5G sítí pro průmysl
Jak udělat nového majitele prémiového auta pomocí AI / od digitálního dvojčete do skleníku
Bezpečnost robotů a mobilních vozíků (AGV)
Kolaborativní robotika KUKA

Více informací a fotogalerii naleznete v článku Národního centra Průmyslu 4.0.

 

 

AI Open Day

Čtvrteční odpoledne 1. června bylo určeno všem, kteří se zajímají o umělou inteligenci a chtějí se dozvědět více, a to interaktivní formou.

Během této akce účastníci osobně navštívili nejmodernější zařízení RICAIP Testbed pro Průmysl 4.0 na CIIRC ČVUT a viděli nejrůznější interaktivní demonstrátory. Později se uskutečnila diskuse u kulatého stolu s předními odborníky na umělou inteligenci.

Níže si můžete prohlédnout záznamy z diskuse u kulatého stolu a přečíst si více o akci a vybraných demonstrátorech na webu Vision4AI (vše v anglickém jazyce).

 

Kompletní strukturu a programy třídenních oslav včetně fotogalerie lze nalézt na webu Industry-AI Days 2023.

 

Previous articleFuture of the Conversational AI
Next articleTeplator project won the Public Award for Urban Project of the Year 2023 and the award of the National Centre for Construction 4.0