Desáté výročí CIIRC ČVUT – záznamy z akcí

0
886

V tomto roce slaví CIIRC již 10 let od svého vzniku. Akce, spojené s oslavami tohoto kulatého výročí, odstartovaly ve dnech 30. května až 1. června 2023. Byly to celé tři dny naplněné setkáváním osobností a odborníků z naší i zahraniční akademické, státní a průmyslové sféry. Dny plné konferencí a workshopů nazvaných Industry-AI Days 2023, na nichž se diskutovalo nejen o tom, kam se našemu institutu podařilo posunout hranice vědy v uplynulém desetiletí, ale i o představách, nápadech a vizích nad jeho dalším směřováním.

Pojďme si připomenout a zrekapitulovat slavnostní dny na přelomu května a června krátkým sestřihem a záznamy jednotlivých akcí.

 

Ceremoniál k 10. výročí CIIRC ČVUT

Oslavy byly oficiálně zahájeny slavnostním ceremoniálem v úterý 30. května, na němž byla předána ocenění – stříbrné medaile CIIRC – těm, kteří se o vznik a další fungování institutu výrazně zasloužili: Mirku Topolánkovi, který osobně jako tehdejší předseda vlády myšlenku vzniku samostatného institutu jako první podpořil, Vítu Dočkalovi, jehož odvážné vize a výsledky v projektovém řízení pomohly CIIRC skutečně realizovat, a Holgeru Hoosovi, vědecké osobnosti světového formátu v oblasti umělé inteligence, který CIIRC podporuje v evropské výzkumné komunitě a pomohl mu získat mezinárodní reputaci.

Sedm osobností, které stály při vzniku institutu od samotného začátku, při této příležitosti symbolicky ve formě balónků vypustili CIIRC do dalšího desetiletí.

 

Krátký film z ceremoniálu:

 

Záznam celé slavnostní akce:

Fotogalerie v Mediatéce ČVUT.

 

Přítomní hosté mohli také shlédnout ukázku mezinárodní spolupráce v průmyslu, kdy v přímém přenosu proběhlo propojení mezi výzkumnými pracovišti Výzkumného a inovačního centra pro pokročilou výrobu (RICAIP), Testbedy pro průmysl 4.0. Při této demonstraci scénáře distribuované výroby byla dvě pracoviště vzdáleně propojena a pracovník v pražském testbedu komunikoval s týmem v německém Saarbrükenu pomocí mikrofonu a brýlí pro virtuální realitu a robota ovládal na dálku.

Demonstraci můžete shlédnout níže:

Celý článek v EN týkající se demonstrace lze přečíst ZDE

 

 

Večerní slavnostní koncert Dagmar Peckové v Triu VíHoDa v Betlémské kapli

Fotografie z koncertu naleznete na Portále CIIRC.

 

 

Národní průmyslový summit

V rámci oslav desetiletého výročí založení Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT se 30. května v prostorách Respiria konal další ročník vrcholného setkání mezi vládou, průmyslem a akademií – Národní průmyslový summit 2023. Tradice se zasnoubila s inovací a summit oblékl „nový kabát“. Více technologický.

První panel se jako vždy věnoval strategii – tentokrát přítomní hosté řešili financování inovací a podmínky pro zavádění Průmyslu 4.0 a umělé inteligence v České republice. Neutěšený stav současné situace reflektoval například technický ředitel CIIRC ČVUT profesor Vladimír Mařík, náš bývalý premiér Mirek Topolánek nebo špičkový vědec Tomáš Mikolov. „Financujeme staré obory, z určité setrvačnosti, a obory budoucnosti, jako je umělá inteligence, kyberbezpečnost a další, jsou vládou opomíjeny. Pokud se situace nezmění, hrozí České republice ztráta konkurenceschopnosti a odliv technologické excelence do zahraničí “ shodli se při vzájemné diskusi.

Konkrétní příklady z praxe vždy fungují mnohem lépe než pouhá teorie. V druhém panelu se proto mohly výrobní firmy inspirovat vybranými technologickými řešeními v oblasti práce s daty a jejich využití v rámci řízení firmy nebo jejích jednotlivých procesů. Že je osvěta v této oblasti klíčová pro zefektivnění českého průmyslu a zvýšení jeho odolnosti v době krizí, potvrdila i Analýza českého průmyslu 1/2023.

 

Níže můžete souvisle shlédnout všech 6 bloků obou panelů, nebo si vybrat pouze ty, které vás zajímají.

Analýza českého průmyslu 2023
Podmínky pro zavádění inovací a transfer technologií
Klíčové evropské programy pro rozvoj českých inovací
Legislativa pro zavádění P4.0 a AI a kyberbezpečnost
Jak využít velká data k efektivnímu řízení firmy a dodavatelského řetězce?
Jak zvýšit kvalitu a snížit chybovost ve výrobním procesu?

Více se dozvíte a fotogalerii naleznete v článku Národního centra Průmyslu 4.0. Zde lze stáhnout Analýzu českého průmyslu 2023.

 

 

AI Symposium

Program celého dne ve středu 31. května byl věnován inspirativním přednáškám o nejnovějších přístupech v AI, ML, počítačovém vidění a inteligentní robotice.

AI Symposium přineslo prezentace na vysoké úrovni od špičkových výzkumných týmů CIIRC ČVUT a mezinárodních odborníků na AI. Kromě toho odborníci z České republiky i ze zahraničí diskutovali o trendech v AI pro příští desetiletí a vývoji ekosystému AI v Evropě.

Níže můžete souvisle shlédnout všech 12 bloků sympozia, nebo si vybrat pouze ty, které vás zajímají (veškeré záznamy jsou anglickém jazyce):

Opening
Keynote: Holger Hoos (CLAIRE)
Natural Language Processing; Jan Šedivý (CIIRC CTU)
AI & Reasoning; Josef Urban (CIIRC CTU)
IMPACT: Intelligent Machine Perception; Josef Šivic (CIIRC CTU)
R4I: Robotics for Industry 4.0; Robert Babuška (CIIRC CTU)
Autonomous Driving: Advances and Challenges; Patrick Peréz (Valeo.ai)
Panel Discussion: How to best develop the AI ecosystem in Europe?
3D Reconstruction and Visual Localization; Torsten Sattler (CIIRC CTU)
Powering Automatic Theorem Provers by Machine Learning; Martin Suda (CIIRC CTU)
Formal Methods, Automated Reasoning, SAT Solving; Mikoláš Janota (CIIRC CTU)
Wrap-up Panel Discussion: Trends in AI

Fotogalerii středečního AI sympozia naleznete v Mediatéce ČVUT.

 

 

Den otevřených dveří pro Průmysl 4.0

Den otevřených dveří pro Průmysl 4.0 byl pořádán Národním centrem Průmyslu 4.0 ve spolupráci s centrem RICAP ve čtvrtek 1. června 2023. Na Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT měli naši hosté možnost seznámit se s ekosystémem Národního centra Průmyslu 4.0, jeho partnery a službami, které poskytuje malým a středně velkým podnikům v oblasti digitalizace, automatizace průmyslové výroby a zavádění inovativních technologií.

Níže můžete souvisle shlédnout všech 10 bloků DOD, , nebo si vybrat pouze ty, které vás zajímají:

Úvod
Digitální transformace firem a dotační příležitosti
Evropské digitální inovační huby – panelová diskuse
Nástroje pro financování inovací – EIT Manufacturing
Digitalizace podniku: Technologie, odborná expertíza, infrastruktura pro rozvoj digitalizace
Chytrá kontrola kvality obrábění
Využití privátních 5G sítí pro průmysl
Jak udělat nového majitele prémiového auta pomocí AI / od digitálního dvojčete do skleníku
Bezpečnost robotů a mobilních vozíků (AGV)
Kolaborativní robotika KUKA

Více informací a fotogalerii naleznete v článku Národního centra Průmyslu 4.0.

 

 

AI Open Day

Čtvrteční odpoledne 1. června bylo určeno všem, kteří se zajímají o umělou inteligenci a chtějí se dozvědět více, a to interaktivní formou.

Během této akce účastníci osobně navštívili nejmodernější zařízení RICAIP Testbed pro Průmysl 4.0 na CIIRC ČVUT a viděli nejrůznější interaktivní demonstrátory. Později se uskutečnila diskuse u kulatého stolu s předními odborníky na umělou inteligenci.

Níže si můžete prohlédnout záznamy z diskuse u kulatého stolu a přečíst si více o akci a vybraných demonstrátorech na webu Vision4AI (vše v anglickém jazyce).

 

Kompletní strukturu a programy třídenních oslav včetně fotogalerie lze nalézt na webu Industry-AI Days 2023.

 

Previous articleBudoucnost konverzační AI
Next articleProjekt SMR Teplator získal Cenu veřejnosti za Urbanistický projekt roku 2023 a ocenění Národního centra Stavebnictví 4.0