Projekt SMR Teplator získal Cenu veřejnosti za Urbanistický projekt roku 2023 a ocenění Národního centra Stavebnictví 4.0

0
1927

Již 9. ročník soutěžní přehlídky Urbanistický projekt roku pořádala Nadace ABF, jejímž cílem je podpora rozvoje architektury a stavitelství. Cenu veřejnosti za rok 2023 a rovněž ocenění Národního centra Stavebnictví 4.0 získal projekt SMR Teplator architekta Michala Postráneckého.

Objekt Teplator je navržený pro nově patentovanou technologii, která zásadním způsobem přispěje k energetickému sektoru výrobou tepla pro dálkové topení čistou energií. Používá již vyhořelé palivo jaderných elektráren a dále efektivně využívá jeho zbytkovou energii. Stavba je při použití základních bezpečnostních předpisů umístitelná do urbánních systémů bez vlivu na své bezprostřední okolí.

Protože jsme chtěli mít jaderný reaktor i estetický, vybrali jsme česko-amerického architekta Michala Postráneckého, který založil a řídí Centrum města budoucnosti na Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT v Praze. Vítězství ve dvou kategoriích ukazuje, že to byla správná volba,“ říká k úspěchu profesor Radek Škoda, který stojí v čele vědeckého týmu Teplator.

Cílem projektu bylo ukázat, že je možné umístit objekt s technologií blízko měst, případně do měst, například do průmyslových areálů na jeho okraji. Atraktivní forma celého architektonického řešení byla zvolena primárně za účelem popularizace této technologie, která je jedinou svého druhu v Evropské unii.

 

S profesorem Škodou jsme se poprvé setkali téměř před dvěma lety na CIIRC ČVUT, kde oba působíme. Oslovil mě, zdali bychom uměli udělat nějakou rychlou skicu k Teplatoru, projektu, který byl ještě v plenkách. Dodal jsem mu během několika dní velice jednoduchou vizualizaci, která samozřejmě svojí kvalitou odpovídala času, který jsem na to měl. Na konci minulého roku se mi opět ozvali lidé z projektu Teplator s tím, že bychom mohli spolupracovat na podstatně pokročilejší studii, která by té unikátní technologii dodala i nějakou „ikonickou“ tvář, abychom zaujali nejen odbornou ale i laickou veřejnost,“ popisuje Michal Postránecký, autor návrhu projektu.

 

Součástí areálu je hlavní technologická budova Teplatoru, administrativní centrum a centrum pro návštěvníky. Vodní nádrž může sloužit pro rekreaci, ale rovněž jako bezpečnostní zásobník pro akumulaci tepla. „Teplator je natolik bezpečný, že není třeba se ho bát. Současně jsme chtěli ukázat, že technologický celek pro výrobu energie může být i zajímavé architektonické dílo, jehož podoba své okolí i zdobí. To se, věřím, podařilo,“ vysvětluje Postránecký.

Tvar byl zvolen záměrně, střecha (jakási krusta či krunýř) nad objektem má nejen ochranou funkci, ale zároveň je na ní umístěna zeleň.

Tým Teplatoru nazval navržený objekt slovem Trilobit. Přestože to nebyl můj nápad, se mi ten název líbí,“ usmívá se architekt Postránecký, a dodává: „Jedním z hlavních důvodů, proč jsem nadšeně přijal tuto výzvu, bylo, že jde o český projekt, který má vysokou přidanou hodnotu a svět mu v současnosti kouká na záda! Vážím si toho, že jsem byl osloven a byla mi dána úplná volnost. Přitom jsem byl pečlivě veden Radkem Škodou a také Ondřejem Šimkem, konstruktérem vědeckého týmu, který mi trpělivě vysvětloval, co se v rámci reaktoru děje a jaké prvky jsou součástí jeho unikátní technologie. Ani jsem nevěděl, jaká to může být pohoda pracovat pro jaderné fyziky a inženýry,“ uzavírá Michal Postránecký. 

Zájemci si mohou nejen vítězný návrh realizace Teplatoru prohlédnout na výstavě, která je v pražské Galerii Nadace ABF k vidění až do září letošního roku.

Foto: Nadace ABF a Teplator

Previous articleDesáté výročí CIIRC ČVUT – záznamy z akcí
Next articleUrbanistický projekt roku 2023