Automatizace a digitalizace

0
155

Ve speciální příloze Hospodářských novin „Automatizace a digitalizace“ ze dne 11. května 2023 najdete rovnou tři články týkající se našeho institutu.

 

„Firmám padají data na velkou hromadu a často nevědí, co s nimi, říkají šéfové center pro digitalizaci průmyslu“

Přečtěte si rozhovor Heleny Dostalové, v němž společně odpovídají Jaroslav Lískovec, ředitel Evropského centra pro digitální inovace (EDIH), které bylo v lednu tohoto roku zřízeno při Českém vysokém učení technickém v Praze, a Robert Keil, současný ředitel Národního centra Průmyslu 4.0. Jak vypadá digitalizace průmyslu v praxi? Jak jsou na tom české podniky a v čem jim může EDIH pomoci? Je vhodná doba pro investice do technologií? Na tyto otázky se v rozhovoru pokusíme nalézt odpovědi.


Zleva: Robert Keil a Jaroslav Lískovec (zdroj HN)

Rozhovor si lze přečíst i poslechnout ZDE.

 

„Odebírání neuspořádaných dílů? Ruce nahrazuje robot, oči kamera nebo 3D skener“

Redaktorka Jitka Kvartková se ve své reportáži zase zaměřila na tzv. „bin picking“, techniku, při níž robot pomocí 3D skeneru uchopuje volně ložené předměty či kusy nepravidelných tvarů a je schopen je přemístit. Dozvíte se, jak složitý proces se skrývá za zdánlivě jednoduchou manipulací, v jakých provozech je již nyní možné robota využít, ale i to, zda mají šanci se dostat v budoucnosti třeba do našich domácností.


Automatické odebírání neuspořádaných polotovarů z paletového boxu (zdroj: HN, DEL)

Článek si lze přečíst i poslechnout ZDE.

 

„Podej vrtačku, ukliď nářadí. Čeští vědci učí robota pomáhat člověku při výrobě“

Může se robot na základě pouhého pozorování a poslouchání pokynů a instrukcí člověka naučit provádět nějakou činnost? Takového průmyslového robota již od roku 2017 vyvíjí Karla Štěpánová spolu s kolegou Radoslavem Škovierou z našeho institutu ve spolupráci s firmou Factorio Solutions. Jakým problémům při vývoji čelili, jak těžké je pro robota dosáhnout lidské zručnosti a to, že cílem není člověka nahradit, ale pomáhat mu, se dozvíte v reportáži redaktorky Zuzany Keményové.


Řešitelka projektu Karla Štěpánová (Zdroj: HN, CIIRC)

Článek si lze přečíst i poslechnout ZDE.

 

 

Celou přílohu si můžete přečíst na tomto odkaz v pdf: HN_230511_Automatizace_a_digitalizace.

Previous articleStudentský tým Alquist z CIIRC znovu v semifinále soutěže Alexa Prize
Next articleProfesor Vladimír Kučera byl zvolen členem Americké filozofické společnosti