Studentský tým Alquist z CIIRC znovu v semifinále soutěže Alexa Prize

Foto: Jiří Ryszawý

Sledujeme pozorně vývoj situace v soutěži Amazonu Alexa Prize SocialBot Grand Challenge 5 a ve středu 10. května nás potěšila tisková zpráva vydaná tímto světovým gigantem, že náš studentský tým Alquist opět postoupil do semifinále soutěže!

V tomto, již pátém ročníku soutěže, který odstartoval v prosinci minulého roku, čelí soutěžící týmy nové výzvě: jejich socialboti musí poskytovat přesvědčivý multimodální uživatelský zážitek tím, že propojí své konverzační dialogy s vizuálními prvky. Jednotlivé týmy k tomuto úkolu přistoupily různě a ve svých řešeních zapojily širokou škálu přístupů – emotivní avatary, synchronizovanou grafiku a multimédia, generované obrázky a multimodální dialog s nápovědami a dotykovým vstupem.

Vytvoření sociálně zdatné umělé inteligence je opravdu těžké,“ říká Reza Ghanadan, hlavní vědecký pracovník Alexa AI a vedoucí soutěže Alexa Prize, v tiskové zprávě. „Je to proto, že společenská konverzace podobná té lidské je pozoruhodně jemná a složitá a otevřená povaha dialogů používaných socialboty ji činí extrémně náročnou.“

Do pátého kola soutěže Alexa Prize, jejíž první ročník se datuje již do roku 2016, bylo vybráno devět týmů a všech těchto devět týmů nyní postoupilo do semifinále.

Všem týmům blahopřejeme!

Semifinále bude probíhat až do 23. června, kdy bude uzavřeno a vyhodnoceno. Kdo se dostane do finále se dozvíme začátkem července.

Podrobněji se vše dočtete v samotné tiskové zprávě Amazonu ZDE.

Původní článek z 5. ledna 2023 naleznete ZDE.

Tým Alquist:

z leva – Ondřej Kobza, David Herel, Jan Čuhel, Tommaso Gargiani, Jan Šedivý a Petr Marek (Foto: Amazon)

Previous articleStudio N LIVE: Jak moc inteligentní je umělá inteligence?
Next articleAutomatizace a digitalizace