Studentský tým Alquist z CIIRC pokračuje v cestě za dalším úspěchem v konverzační umělé inteligenci

0
1006

Těsně před vánočními svátky vydala společnost Amazon tiskovou zprávu, která určitě potěší všechny, co se zajímají o konverzační umělou inteligenci – a zejména o chatboty. Odtajnila totiž jména devíti týmů, které byly vybrány, aby poměřily své síly již v pátém ročníku mezinárodní soutěže Alexa Prize SocialBot Grand Challenge. A tým Alquist z našeho institutu, vítěz minulého kola, mezi nimi samozřejmě nemůže chybět.

Páté kolo soutěže Alexa Prize, jejíž první ročník se datuje již do roku 2016, odstartovalo v prosinci minulého roku setkáním devíti vybraných týmů bostonském technologickém hubu Amazonu ve Spojených státech, kde byly soutěžní týmy onboardovány, seznámeny s průběhem soutěže a zaškoleny. Mezi těmito devíti se hned pět týmů účastnilo minulých ročníků (přičemž dva z nich se umístili na stupních vítězů – náš Alquist a Chirpy Cardinal z Univezity ve Stanfordu) a čtyři nováčci.

Stejně jako v předchozích ročnících poskytne společnost Amazon svá nejnovější zařízení, nástroje, služby a tzv. CoBot platformu, které budou týmy při vývoji svých konverzačních AI asistentů používat.  Do tohoto kola soutěže však navíc zasáhl pokrok v podobě nových zařízení s obrazovkou, jako je Echo screen či Fire TV, což pro týmy představuje další výzvu – zvýšit spokojenost uživatele tím, že jim nabídnou konverzaci s textovým či obrazovým doprovodem.

Konečného cíle soutěže, skutečné „Grand Challenge“, tj. získat od poroty skóre 4,0 nebo vyšší (z 5 možných) a udržet dvacetiminutovou souvislou a poutavou konverzaci socialbota s člověkem, dosud nebylo dosaženo. Tým, kterému se to podaří, získá pro svou univerzitu grant ve výši jednoho milionu dolarů. Amazon se navíc v tomto roce rozhodl udělit dvě ceny namísto jedné. Stejně jako v minulosti je ve hře cena za celkový výkon (s finanční odměnou 250 000 USD pro tým na prvním, 50 000 USD na druhém a 25 000 USD na třetím místě), nově k ní ale přibude ocenění za vědecký přínos (opět s 250 000 USD pro tým na prvním, 50 000 USD na druhém a 25 000 USD na třetím místě).

Jistým změnám se nevyhnul ani studentský tým Alguist z našeho institutu. Na pozici univerzitního mentora, tzv. Faculty Advisora, zůstává Jan Šedivý, vedoucí skupiny Velká data a Cloud Computing. I Petr Marek je v týmu od jeho vzniku a účastnil se všech předchozích kol a představuje pro tým nepostradatelný vědomostní a zkušenostní základ. Další čtyři členové týmu jsou noví: Ondřej KobzaTeam Leader, David Herel, Jan Čuhel a Tommaso Gargiani (všichni jsou studenty magisterského či doktorského studia na FEL ČVUT).


Členové týmu Alquist (z leva): Ondřej Kobza, David Herel, Jan Čuhel, Tommaso Gargiani, Jan Šedivý a Petr Marek

 

A kdy můžeme očekávat vyhlášení vítěze? V březnu budou moci uživatelé všech zařízení s Alexou interagovat a komunikovat s náhodně zvolenými soutěžními chatboty vyvinutými jednotlivými týmy a hodnotit je. Všechny interakce, hodnocení a zpětná vazba od uživatelů budou týmy využívat k úpravám, opravám či vylepšování svých socialbotů. Finále soutěže je plánováno na začátek srpna a vítězové by měli být známi na jeho konci.

Budete-li v březnu jedním ze šťastných majitelů zařízení s Alexou, vyvolejte pomocí formulky „Alexa, let’s chat“ náhodného soutěžního chatbota, popovídejte si s ním a pak nezapomeňte konverzaci ohodnotit.

 

Tiskovou zprávu Amazonu z 21. prosince 2022 si můžete přečíst ZDE.

Previous articleNa CIIRC se uskuteční zimní škola DIH4AI a závěrečná konference projektu Cluster 4.0
Next articleEDIH ČVUT zahajuje v roce 2023 svou činnost: podpoří inovace ve firmách a veřejné správě