Evropa má v umělé inteligenci co dohánět, přesto ji chce regulovat

0
4546

Zdroj: Euractiv

Evropa má v umělé inteligenci co dohánět, přesto ji chce regulovat

Umělá inteligence zažívá obrovský rozvoj a technologie, které s ní v nějaké formě pracují, se stávají běžnou součástí lidských životů, od internetových vyhledávačů až po fotoaparáty s rozpoznáváním tváří. Současně však tento svět algoritmů skýtá i řadu nástrah a rizik pro svobodnou společnost. Jak může Evropa umělou inteligenci regulovat a zároveň těžit z jejího potenciálu?

Technologie využívající umělou inteligenci již dnes zásadně ovlivňují životy lidí po celém světě. V blízké době se jejich význam ještě zvýší. Co tento termín vůbec znamená?

„Pojem je to dost mlhavý a zavádějící, nejedná se ale o žádné sci-fi. Je to soubor počítačových algoritmů pracujících s daty. Například vyhledávač Google má spoustu komponentů, které se označují za umělou inteligenci. Přesněji by se to však mělo nazývat strojové učení, tedy vlastně pokročilá statistika,“ vysvětlil během debaty serveru EURACTIV.cz vědec v oboru umělé inteligence Tomáš Mikolov působící na ČVUT.

Některá využití umělé inteligence jsou však kontroverzní a problematická. Obavy vzbuzuje například její použití v tzv. sociálním skórování, u rozpoznávání obličejů na veřejných místech a v dalších rizikových oblastech, kde může technologie zásadně vstoupit do soukromí člověka a zneužít osobní informace k manipulaci a diskriminaci.

Sledujte záznam diskuse

Previous articleInovacast: Potřeba transferu technologií do průmyslu stála u zrodu NCP4.0, říká Vladimír Mařík
Next articleInovacast: Digitalizaci táhnou progresivní vlastníci a management, ne peníze, říká Luboš Lukasík