Noc vědců 2023 - "TAJEMSTVÍ", 6. října, 17-22 hod

2035

Každoroční a oblíbená Noc vědců, kdy se veřejnosti otevírají dveře vědeckých a výzkumných ústavů v Evropě, aby mohla nahlédnout pod pokličku tajemného hrnce plného převratných nápadů se blíží a CIIRC ČVUT u této akce znovu nebude chybět. Letos se tato událost bude konat 6. října 2023 v čase 17-22 hod.

Napříč obory našeho ústavu jsme pro vás a vaše děti připravili program nesoucí se v duchu letošního tématu „TAJEMSTVÍ“.

1) Pronikněte do tajů fungování Průmyslu 4.0

Naše robotická továrna otevírá své brány. Jaké tajemství se skrývá pod pojmy digitalizace, automatizace nebo inteligentní robotika? Přijďte si prohlédnout RICAIP Testbed pro Průmysl 4.0 a udělejte si představu, na jakých principech fungují tzv. smart factory 21. století.

2) Zahrajte si partii DÁMY proti robotovi

Zahrajte si dámu proti netradičnímu protihráči. Dokážete porazit robota v klasické stolní hře?

3) Stáří na vlastní kůži

Vyzkoušejte si, jak se ve svém těle cítí vaše babička nebo dědeček. Jaké to je, když vás bolí záda a nemůžete se narovnat? Jak se podepsat s třesoucíma se rukama. S oblekem stárnutí se budete umět vcítit.

4) Bavte se s robotem NAO

Představujeme kombinaci technologie humanoidního robota NAO a pokročilého jazykového modelu ChatGPT. Díky inovativnímu převodu řeči na text a následně z textu zpět na řeč, je NAO schopen vést rozhovor v českém jazyce na širokou škálu témat. Tato demonstrace přibližuje reálné a praktické možnosti uplatnění současných jazykových modelů v technologickém světě.

Co ví NAO o Noci vědců?

5) Tajemství 3D tisku

Kolik práce stojí za tiskem sondy, která do vesmíru dopravila tisíc LEGO panáčků? Jak se tiskne miniatura Českého domu pro EXPO 2025 v Ósace? Přijďte se dozvědět víc o netradičních projektech našich výzkumníků.

6) Robotický barman

Odhalte s námi a našimi roboty tajemství mixologie. Namíchají vám osvěžující limonádu nebo připraví výtečnou kávu.

7) Tajemství NeRF

Vytvořit si 3D model z fotografií pomocí fotogrametrie (kterou používají třeba filmaři, nebo tvůrci počítačových her) už dnes může v podstatě každý a stačí mu k tomu jen mobil s fotoaparátem a výkonnější počítač. My vám ukážeme ještě něco pokročilejšího, a to metodu NeRF (Neural Radiance Fields), která v posledních pár letech vyvolala doslova smršť v oborech počítačového vidění a grafiky. NeRF využívá neuronové sítě, kterým se nejprve ukážou fotografie spolu s polohami, ze kterých byly vyfocené, a poté jsou schopné vygenerovat fotorealistické obrázky modelu.

8) Virtuální realita

Projděte se virtuálním městem budoucnosti Miltown a zjistěte, jaké to je chodit na okraji mrakodrapu či nad hlubokou propastí.

9) Tajemství pečení

Co se skrývá za perfektně upečeným křupavým croissantem? Vyzkoušejte s námi a přijďte ochutnat.

10) Tajemný EDIH

Chcete se dozvědět, jak EDIH CTU pomáhá transferu AI technologií do praxe? Jak mohou malé a střední podniky a veřejná správa využít naše služby? Jaké technologie již máme „v šuplíku“ a jak to může pomoci zrovna Vaší společnosti?

Pro dospělé tu bude připravena Relax zóna a pro vaše děti jsme si připravili tajemný kreslící koutek. Moc se těšíme na vaši návštěvu. Na tajemnou viděnou na CIIRC ČVUT, 6. října 2023 od 17:00 do 22:00 hod.

Celý program všech účastníků Noci vědců 2023 můžete nalézt ZDE.

Previous article10 let s roboty – Pražská Technika 04/2023
Next articleBlíží se doba, kdy v továrnách bude tma