Výzvy asistivních technologií (Olga Štěpánková)

0
606

Datum / čas
Date(s) - 27.11.
17:00 - 19:00

Kategorie ne Kategorie


KDY:  27. 11. 2020 od 17.00
KDE: Zoom (přihlašovací údaje vám zašleme po registraci)
Registrační formulář: Zde

Pomocné neboli asistivní technologie (AT) slouží ke zlepšení funkčních a duševních schopností osob se speciálními potřebami, jako jsou lidé v seniorském věku, lidé s chronickým onemocněním nebo lidé se zdravotním znevýhodněním. Ačkoliv možnosti, které těmto skupinám poskytují, nikdy nebyly větší, existuje řada výzev, které je v oblasti AT třeba překonat.

O tom, proč je ve vývoji asistivních technologií potřeba různorodost, jaké mohou být nezamýšlené důsledky stejnorodého výzkumu a co s tím můžeme dělat, budou v online diskusi Výzvy asistivních technologií NKC – gender a věda 27. 11. v 17.00 debatovat vedoucí oddělení Biomedicíny a asistivní technologie na ČVUT prof. Olga Štěpánková, odborník na asistivní technologie pro zrakově postižené Jan Šnyrych a advokátka v oblasti technologií Monika Mareková.

Ať již jde o nedostatečnou orientaci na seniorky a seniory, pro které je uživatelská náročnost AT příliš vysoká, či nezohlednění odlišných potřeb handicapovaných žen a mužů, výsledkem je nižší přínos AT pro populaci, ale i nárůst rizika sociálního vyloučení a prohlubování společenských nerovností. Bez zajištění účinného začlenění kritérií jako je věk, gender nebo handicap do vývojového procesu AT může být udržován status quo, který dále znevýhodňuje již znevýhodněné.

Další informace o diskusi