Slavnostní otevření nového institutu zaměřeného na umělou inteligenci a informatiku spolu s prestižní mezinárodní konferencí NIMS AI-Con 2025

0
743
Source: NIMS University

Mohl by to být hezký aprílový žert, kdyby to nebyla pravda! Dne 1. dubna 2025 se v indickém Džajpuru slavnostně otevře Maříkův institut informatiky, umělé inteligence, robotiky a kybernetiky (MICARC), který nese jméno prof. Vladimíra Maříka, zakladatele a vědeckého ředitele Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) ČVUT. Institut vznikl na univerzitě NIMS. Otevření institutu je příkladem rozvíjející se velmi perspektivní spolupráce mezi Českou republikou a Indií postavené na vědecké spolupráci, výměně znalostí a kapacit využívající potenciálu obou zemí. Slavnostního otevření institutu se zúčastní nejen česká delegace, ale také indičtí představitelé, velvyslankyně ČR v Indii paní Eliška Žigová a další významní hosté.

Jak to začalo

Projekt MICARC (Marik Institute of Computing, Artificial Intelligence, Robotics and Cybernetics) byl zahájen v roce 2023, kdy byl položen základní kámen nové vědecké instituce při soukromé univerzitě NIMS v Džajpuru, hlavním městě indického státu Rádžasthán. Univerzita se inspirovala úspěchy CIIRC ČVUT a vizí jeho zakladatele prof. Vladimíra Maříka a chtěla vytvořit obdobně inovativní vědecké centrum zaměřené na umělou inteligenci. CIIRC ČVUT zejména prostřednictvím RICAIP Testbedu Praha jako vzorové infrastruktury pro Průmysl 4.0 poskytl metodickou podporu při výstavbě centra a pomohl s návrhem vybavení, které je kompatibilní s laboratořemi umělé inteligence v Česku a Evropě. RICAIP tvoří propojenou síť testbedů v Praze, Brně a německém Saarbrückenu, které dále spolupracují zejména v oblasti AI a Průmyslu 4.0 s desítkami dalších laboratoří a institucí v Evropě.

Při návštěvě premiéra ČR Petra Fialy v Indii v lednu 2024 na univerzitě NIMS byl představen pokrok při budování MICARC a podepsáno Memorandum o spolupráci mezi CIIRC ČVUT a NIMS. Ta již probíhá mj. v rámci projektu INPACE, podpořeného Evropskou unií, který podporuje digitální partnerství a prohloubení spolupráce mezi Evropou, Indií, Japonskem, Korejskou republikou a Singapurem.

Budoucnost spolupráce

Podle prof. Vladimíra Maříka je otevření MICARC důležitým krokem pro rozvoj vzájemně výhodné spolupráce: „My to vnímáme jako otevírání cesty pro českou inženýrskou komunity do Indie, která jde technologicky a ekonomicky velmi dopředu. Vidíme to jako dlouhodobou investici, která je v souladu s plány Evropské unie i záměry ČR obracet se na tento region.“ Indie, která masivně investuje do vývoje umělé inteligence a má dlouhou tradici technického vzdělání, nabízí českým a evropským univerzitám i firmám obrovský potenciál pro spolupráci a partnerství. Tato cesta může symbolicky započít právě otevřením Maříkova institutu umělé inteligence.

Source: NIMS University

Mezinárodní konference NIMS AI-con 2025 (1. – 3. dubna)

Součástí otevření MICARC bude také prestižní mezinárodní konference NIMS AI-Con 2025, která se zaměří na aplikace umělé inteligence v průmyslu, medicíně, biomedicíně, chytrých městech a dalších oblastech. Mezi pozvanými řečníky jsou:

  • Ikuo Mizuuchi (Tokyo University of Agriculture, Japonsko)
  • Vladik Kreinovich (University of Texas EL Paso, USA)
  • A Min Tjoa (Vienna University of Technology, Rakousko)
  • Millie Pant (IIT Roorkee, India)

 

Zastoupení CIIRC ČVUT na konferenci

  • Vladimír Mařík
  • Ondřej Velek
  • Josef Šivic
  • Jan Šedivý
  • Olga Štěpánková
  • Miroslav Svítek
  • Karel Košnar
  • Václav Hlaváč
  • Pavel Burget
  • Vít Dočkal
  • Martin Macaš
  • Petr Šamánek

Web konference a další informace: https://nimsaicon.com

Více o MICARC: https://www.nimsuniversity.org/nims-school-of-computing-and-artificial-intelligence/

Mediální pokrytí a kontakt

Podrobné informace o slavnostním otevření, konferenci AI-con 2025 a významu tohoto projektu budou k dispozici médiím 1. dubna 2025. Pro další informace kontaktujte:

Co o MICARC píše Indian express: se dočtete ZDE

 

Previous articleCeny Wernera von Siemense již po sedmadvacáté získali nejlepší studenti, mladí vědci a pedagogové
Next articleStavební Hackathon 2025: Sériová a Modulární Výstavba 2.0 jako klíč k dostupnému bydlení – druhý ročník Stavebního hackathonu přináší inovace i mezinárodní rozměr