Big data – komfort versus soukromí s Tomášem Mikolovem (debata ČRO Plus)

0
62997

„Velká data“ torpédují demokracii v jejím základu. Lidé se uzavírají ve svých informačních bublinách a odmítají spolu mluvit, tvrdí datový analytik.

Jak velká jsou tzv. Big Data? Kolik toho o nás technologické firmy vědí? Máme se vývoje informačních technologií bát, nebo se můžeme těšit na další pokroky v oblasti digitálního života?

„Běžný uživatel vůbec nemá představu, jaká data o něm velké firmy sbírají,“ říká ve veřejné debatě Českého rozhlasu Plus datový analytik František Vrabel, šéf společnosti Semantic Visions. „Tato oblast je regulována velmi nedostatečně, technologické firmy jsou napřed před zákonem a bohužel toho využívají až zneužívají.“

Směrnice GDPR je prý naprosto bezzubá. „Data, která sbírá například Facebook, jsou o několik řádů hlouběji: politické názory, sexuální preference a podobně. Jsou pak schopni z velkých dat vydolovat to, jak budeme reagovat, tato data prodávají inzerentům respektive komukoliv, což je podstata jejich byznys modelu.“

Technologické společnosti díky algoritmům extrémně cílené reklamy uzavírají uživatele do informačních bublin. „Pak se nedostanou k argumentům protistrany, čímž se torpéduje demokracie v jejím základu, tedy že spolu lidé přestávají mluvit a tam ten problém začíná.“

„Velká data jsou zneužívána společnostmi jako Facebook k tomu, že algoritmy usilují o naši co největší pozornost. Vedlejším efektem je, že se lidé neumějí soustředit a tím se také limituje jejich schopnost vzdělávání,“ varuje František Vrabel.

Ve světe internetu si kvalitou života a často svou leností vykupujeme své soukromí,“ souhlasí předseda České pirátské strany Ivan Bartoš.

„Nejen technologické firmy, ale i stát o nás shromažďuje velké množství dat,“ upozorňuje odborník na umělou inteligenci Tomáš Mikolov, který pracoval pro Google a Facebook. „Mám pocit, že technologické firmy se chovají k těmto datům zodpovědněji než mnohé úřady.“

více

Zdroj: ČRO Plus

Previous articleCenu SP ČR za Průmysl 4.0 získal projekt pro integraci průmyslových robotů z dílny Blumenbecker Prag, Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT v Praze a Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně
Next articleAI Science Café s Janem Šedivým