CIIRC ČVUT se představil na technologickém symposiu Next 100

0
2539

V uplynulých dnech se do pražského centra současného umění DOX sjely osobnosti světové vědy, technologií, byznysu a politiky. Stalo se tak u příležitosti konference Symposium Next 100, která je unikátní jak svým konceptem a neformální atmosférou, tak i počtem řečníků a okruhem témat. Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT (CIIRC) se k akci připojil, aby plně naplnil její poslání: tedy vytvořit prostor pro mezioborový dialog o tom, jak můžeme pozitivně formovat budoucnost pomocí nových technologií.

Hlavní organizátorem akce byl institut pro globální otázky GARI. Letos během dvou dnů vystoupilo téměř 60 řečníků z více než 20 zemí světa, aby prezentovalo trendy 15 disciplín světové vědy, technologií, inovací a společnosti. Podařilo se otevřít skutečně průřezovou diskuzi na nejpalčivější otázky dneška: od klimatu, přes umělou inteligenci až po biomedicínu, ale rovněž politiku, ekonomii, bezpečnost a obranu. Společným jmenovatelem všech vystoupení bylo hledání způsobu, jak směrovat lidské úsilí k budování udržitelné a spravedlivé globální budoucnosti.

CIIRC ČVUT se na akci profiloval hned několikrát. V rámci hlavních bloků vystoupil prof. Vladimír Mařík, vědecký ředitel, který se věnoval významu umělé inteligence pro průmyslové firmy, které ji potřebují zejména pro zvyšování produktivity. Představil v tomto kontextu vznikající centrum RICAIP založené na zcela novém výzkumném konceptu moderní průmyslové výroby. Infrastruktura, která vzniká jak na CIIRC, tak i na partnerských institucích DFKI, ZeMA či CEITEC VUT, je základem pro nová partnerství mezi soukromou a akademickou sférou. Pilotní projekt s názvem ETERNITIS je toho již ostatně důkazem. Právě před týdnem se zúročilo několikaměsíční úsilí více než 40 předních výzkumných laboratoří z 21 evropských zemí. Společně připravili a předložili k dalšímu hodnocení projekt zaměřený na výzkum umělé inteligence v oblasti inteligentní robotiky. Právě CIIRC se postavil do jejich čela jako koordinátor celé iniciativy.

Dr. Josef Urban, který vede na CIIRC výzkum AI & Reasoning, byl hlavním řečníkem diskuze u kulatého stolu, na které představil podstatu kombinací metod učení a uvažování používaných při formálním ověřování. Dalším hostem CIIRC byl prof. Holger Hoos z nizozemské Leiden University, odborník na umělou inteligenci a jeden ze zakladatelů CLAIRE, největší světové asociace výzkumných skupin a institutů pro umělou inteligenci. Prof. Hoos publikum upozornil na to, že největším rizikem není silná umělá inteligence, která se vymkne kontrole, ale nekompetentní používání slabé AI.

Díky skutečně mezioborovému přístupu k vědě se institutu CIIRC podařilo pro akci získat Dr. Martina Tolara, zakladatele a ředitele společnosti Alzheon, která v USA vyvíjí inovativní medicínské postupy a léčiva v oblasti neurodegenerativních onemocnění. Dr. Tolar byl po tři roky označen časopisem Medicine Maker Power Lists jako jeden ze 100 nejvlivnějších lidí na světě ve vývoji léčivých přípravků. V současné době se věnuje vývoji léčiva pro pacienty s Alzheimerovou chorobou založeného na individuálních genetických a biologických informacích pro cílenou terapii s co největším dopadem na pacienty. Na NEXT100 mimo jiné nastínil směry, které otevírají možnosti nasazení umělé inteligence v medicíně, zejména při vyhodnocování klinických dat.

Ve spojení mezi nejnovějšími technologiemi, s jejich inovativním a dravým nábojem a zodpovědným dialogem o jejich dopadu na společnost a ekonomiku spatřují organizátoři z GARI jednu z možných cest ze současné společenské a politické apatie a nedůvěry. Na konferenci dále vystoupili osobnosti, jako např. Jim Balsillie, zakladatel Research in Motion (Blackberry), ekonom Jeffrey Sachs z Columbia Earth Institute, Frederick Bordry, ředitel urychlovače a technologií z CERN, ale také Jiří Drahoš, senátor a bývalý kandidát na prezidenta ČR.

Global Arena Research Institute (GARI) je nezávislá, nestranná výzkumná organizace. GARI používá pokročilé technologie k mapování globalizace pomocí přístupu velkých dat a vytvářením digitální ontologie. Next 100 Symposium je platforma pro diskusi a formování agendy pro globální arénu.

 

Previous articleRoboti z Testbedu pro Průmysl 4.0 v reportáži televize Nova
Next articleProjekt Digicor úspěšně zakončen: pomůže koncernům s flexibilitou v rámci dodavatelských řetězců