Deutsche Telekom a T-Mobile otevírají na CIIRC ČVUT společnou laboratoř: pomocí 5G a dalších technologií podpoří firmy a start-upy při digitální transformaci

0
5913
CIIRC CTU, PRAHA

Společnost T-Mobile zásadně rozšiřuje svou spolupráci s Českým institutem informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) ČVUT a vnáší do ní silný mezinárodní rozměr. Mateřská skupina Deutsche Telekom vybrala CIIRC ČVUT jako svoje partnerské centrum pro aplikovaný výzkum Průmyslu 4.0.   Podpis memoranda se dnes uskutečnil u příležitosti návštěvy německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera na CIIRC ČVUT. 

CIIRC ČVUT se již na počátku srpna stal díky T-Mobile jedním z prvních akademických pracovišť v Evropě s vlastní 5G SA kampusovou sítí. Dnešní memorandum o spolupráci znamená založení společné laboratoře v rámci Testbedu pro Průmysl 4.0, která podpoří rozvoj výzkumného a experimentálního prostředí s důrazem na malé a střední podniky a startupy.  Laboratoř se zároveň stává (po Berlínu, Tel Avivu a Krakovu) čtvrtým centrem Hubraumu, technologického inkubátoru skupiny Deutsche Telekom. V rámci inkubátoru by měla pražská laboratoř CIIRC ČVUT a T-Mobile zastřešovat oblast průmyslu 4.0.

Společnost T-Mobile svým dnešním podpisem Memoranda o Spolupráci potvrzuje svůj závazek podílet se na rozvoji moderního vědeckého vývoje a výzkumu v České republice. V rámci Testbedu pro Průmysl 4.0 bude spolupracovat s CIIRC ČVUT na projektech podporujících digitální transformaci malých a středních firem s využitím nejnovějších technologických trendů a inovací. Soustředit se chce především na posilování kompetencí start-upů a firem v oblastech zpracování dat z výroby, strojového zpracování obrazu, umělé inteligence a virtuální a rozšířené reality. To vše bude umožněno díky spuštění první ryze 5G privátní kampusové sítě, tzv. Stand Alone, která oproti dřívější Non Stand Alone verzi už plně využívá možnosti sítě nové generace.

T-Mobile je zároveň partnerem Národního centra Průmyslu 4.0, které propojuje akademické prostředí s průmyslovými firmami a na CIIRC ČVUT má své sídlo. Spojením  Testbedu pro Průmysl 4.0 s privátními mobilními sítěmi se otevírají nové příležitosti pro intenzivní spolupráci subjektů a zejména pro efektivní transfer znalostí do průmyslu.

„CIIRC ČVUT je dlouhodobě nositelem inovací a podpora transformace českého průmyslu je jedním z jeho dlouhodobě rozvíjených cílů. Naše vědecká expertiza je podpořena silnými průmyslovými partnery, kteří naše vize nejen podporují, ale dále rozvíjejí a realizují. Těší mne, že započatá spolupráce s T-Mobile se stále prohlubuje a podpisem memoranda získává i mezinárodní význam,“ říká Ondřej Velek, ředitel Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT.

Záštitu nad touto spoluprací převzal technologický inkubátor Hubraum, dceřiná společnost Deutsche Telekom, jehož je T-Mobile součástí. Cílem Hubraum je propojovat start-upy s přední evropskou telekomunikační společností a podporovat tak přenos inovací, know-how, ale i finanční podpory firem v oblasti technologií 5G, umělé inteligence a IoT.

„Jsem velice rád, že můžeme po boku silného partnera na akademickém poli, jakým bezesporu CIIRC ČVUT je, budovat špičkové vědecké pracoviště, které díky nejnovějším technologiím pomůže rozvíjet mladé talenty a testovat nová řešení. Start-upům a malým a středním firmám tak chceme v rámci Testbedu pro Průmysl 4.0 nabízet k využití znalosti a kompetence našeho týmu na slovo vzatých odborníků, které jim pomohou akcelerovat jejich digitalizaci, výzkum a vývoj,“ říká José Perdomo Lorenzo, generální ředitel T-Mobile Czech Republic a Slovak Telekom, a dodává: „Podpora transformace České republiky na Průmysl 4.0 je jednou z klíčových priorit společnost T-Mobile, kterou díky naší spolupráci naplňujeme.

T-Mobile jako mobilní operátor zprovoznil v rámci Testbedu první 5G Stand Alone privátní mobilní síť v České republice a ve střední a východní Evropě. T-Mobile bude tuto síť v rámci spolupráce s CIIRC dále provozovat a rozvíjet dle potřeb dohodnutých aktivit.

Previous articleAmazon chce na našem chatbotovi stavět, za 15 let ho nerozeznáte od člověka, říká Jakub Konrád
Next articleNěmecký prezident navštívil výzkumné centrum RICAIP. Seznámil se s robotickými experimenty i hlavními aktéry Průmyslu 4.0 v ČR