Datum / čas
Date(s) - 28.01.
9:00 - 14:00
Kategorie
Odborný workshop Technologie Průmyslu 4.0 a jejich dopad na trh práce se zaměří na klíčové otázky spojené s nutností transformace české ekonomiky a připraveností průmyslových podniků na technologické změny. Současný ekonomický model České republiky, založený na využití kvalifikované a relativně levné pracovní síly, se vyčerpal. Odborný workshop navazuje na myšlenky monografie Průmysl 4.0 – Základ ekonomické transformace ČR a nabídne odborný pohled na výzvy a příležitosti, které přináší přechod na model ekonomiky založené na inovacích a moderních technologiích.
Workshop je určen zejména pro strategické pracovníky, majitele firem, management, inovátory, pracovníky ze státní správy a odbornou veřejnost.
KDY: 28. ledna 2025, 9-14 hod
KDE: Testbed Praha, CIIRC ČVUT, Jugoslávských partyzánů 3, vchod B
Program akce
9:00–9:30
Registrace
9:30–9:35
Úvodní slovo
Robert Keil, ředitel NCP 4.0
9:35–9:55
Úvodní přednáška
Jiří Rusnok,ekonom, emeritní premiér a guvernér ČNB
9:55–10:10
Technologie Průmyslu 4.0 a lidský faktor: Jaké dovednosti a kvalifikace jsou potřeba?
Vladimír Mařík, vědecký ředitel, CIIRC ČVUT
10:10–10:45
Dopady Průmyslu 4.0 na trh práce
Miroslava Kopicová, ředitelka, Národní vzdělávací fond
10:45–11:00
Coffee Break
Káva a práce jdou ruku v ruce. Posaďte se, vychutnejte si skvělou kávu a načerpejte novou energii pro diskuzi o nových trendech, výzvách a příležitostech, které technologie přinášejí. Káva je nejen povzbuzením pro tělo, ale i pro mysl – ideální čas na sdílení nápadů, networkování nebo prostě chvíli relaxace před pokračováním v práci.
Připojte se k nám a využijte tuto přestávku k neformálním diskuzím a inspiraci!
11:00–12:00
Trh práce a nutnost transformace české ekonomiky
Technologické změny zásadně mění trh práce – ovlivňují nejen požadované kvalifikace, ale také strukturu pracovních příležitostí a náplň práce mnoha profesí. Automatizace, umělá inteligence a digitalizace posouvají hranice toho, co je možné, ale zároveň přinášejí výzvy, které nelze přehlížet. S poklesem obyvatelstva v produktivním věku bude čím dál obtížnější najít kvalifikované pracovníky na stále více specializované profese. Navíc mnozí lidé nebudou mít dovednosti potřebné pro nové role, které technologie vytvářejí, a to vše ohrožuje jak konkurenceschopnost české ekonomiky, tak sociální soudržnost.
Jak se tedy na tyto změny připravit a jak předejít tomu, aby transformace trhu práce přinesla víc problémů než příležitostí?
Co je nutné udělat pro to, aby se Česká republika v následujících letech posunula směrem k ekonomice založené na inovacích a nových technologiích?
Jak těchto technologií využít, aby se Česká republika vyrovnala se s očekávaným úbytkem obyvatelstva v produktivním věku?
Jaké změny v pracovních činnostech lze očekávat a jak se na ně připravit?
diskutující:
- Miroslava Kopicová, ředitelka, Národní vzdělávací fond
- Silvana Jirotková, ředitelka útvaru rozvoj SMR, divize nová energetika, ČEZ, a.s.
- Ladislav Janíček, rektor, VUT Brno
- Filip Pertold, výzkumník, CERGE-EI
moderuje: Tereza Šamanová, výkonná ředitelka CzechInno a koordinátorka EDIH CIH
12:00–13:00
Připravenost podniků na nové technologie a kvalifikace pracovní síly
Průmysl 4.0 představuje účinný nástroj k realizaci ekonomické i průmyslové transformace. Mnoho podniků však stále podceňuje význam digitalizace a nepřipravuje se dostatečně na technologické změny, které zásadně ovlivňují tržní prostředí. Bez jasně definované digitální strategie a využití technologií Průmyslu 4.0 riskují ztrátu konkurenceschopnosti v rychle se měnícím světě. Zároveň se ukazuje, že implementace nových technologií nestačí – klíčovým faktorem úspěchu je kvalifikovaná pracovní síla, která s těmito technologiemi dokáže efektivně pracovat. Investice do moderních technologií a rozvoj dovedností zaměstnanců by proto měly být základním pilířem moderního podniku.
-
Jak průmyslové firmy aktuálně přistupují k digitalizaci?
-
Jak nastavit vlastní digitalizační strategii podniku?
-
Jak využít moderních technologií a zapojit se do výzkumu a vývoje?
-
Jak vhodně rozvíjet klíčové kompetence zaměstnanců, které to jsou a které budou potřeba v nadcházejících letech?
diskutující:
- Petra Meliška, CEO, 42 Prague
- Jan Hroch, výkonný ředitel, ČSPÚ
- Jiří Holoubek, člen představenstva, Svaz Průmyslu a dopravy ČR
- Lenka Kučerová, zástupkyně ředitele, prg.ai
moderuje: Robert Keil, Národní centrum Průmyslu 4.0