Na CIIRC učí roboty napodobovat lidský pohyb a rozumět slovním pokynům, uplatní se v průmyslu či jako asistenti.

0
6767

Text byl publikován v Hospodářských novinách 30. 5. 2019. Plné znění článku naleznete zde.
autor: HN – Michaela Endrštová
Tento úkol se nazývá „věž“. Polož modrou kostku na žlutou a vytvoř věž, nabádá žena robota stojícího před ní. Bílooranžový průmyslový robot se skloní, uchopí kostku a úkol splní. Vědci z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) se rozhodli, že naučí technologické pomocníky poslouchat a napodobovat lidi, aby podle toho uměli plnit úkoly.

Nedávná konference Vize v robotice ukázala, že stále víc firem má zájem nasadit průmyslové roboty do provozu. „Podniky v poslední době zvýšily investice do robotizace, čímž chtějí nahradit nedostatek lidí na trhu práce,“ říká vedoucí Oddělení poradců a analýz Úřadu vlády Boris Dlouhý.

Využití takového druhu robota, jaký vyvíjí CIIRC, má průmyslovým firmám ušetřit náklady a čas. Naučit „běžného“ robota splnit jednu úlohu totiž může trvat dlouhou dobu a je k tomu potřeba odborník, který každý takový úkol naprogramuje. Pokud by se však roboti uměli učit od lidí, zvládl by jim zadat úkoly každý běžný pracovník.

„Robotovi bude možné například ukázat rukou, kam je potřeba přemístit krabici. Zároveň mu pracovník nahlas řekne, co je s ní potřeba udělat. Třeba že do ní má zabalit součástky nebo vyvrtat díru. Proto v současné době začínáme učit roboty porozumět slovesům jako vrtat, lepit, svářet a podobně,“ říká Karla Štěpánová z institutu spadajícího pod České vysoké učení technické v Praze. Na vývoj těchto robotů nyní CIIRC získal 2,5 milionu korun od Technologické agentury ČR.

Po testování na simulátorech už tvůrci v posledních měsících pracují s reálnými roboty. Ne v laboratoři, ale běžně ve třídách ČVUT, kde se k nim dostanou studenti. Ti mají nyní za cíl naučit roboty zvládat jednoduché úlohy. Skládáním kostek je učí třeba umístit správně figurku na šachovnici pouze na základě jazykových pokynů.

Autoři předpokládají, že robota využije i továrna, která se zabývá výrobou elektroniky do aut. „Robot zvládne vyndat dílky z krabice, dát je do lisu, lis zavřít a spojit dílky dohromady. Zároveň bude vědět, jaký tvar dílku má vyrobit nebo jaký druh lisu použít,“ přibližuje Štěpánová.

V budoucnu by tito roboti nemuseli najít využití pouze v průmyslu, ale například i jako asistenti pro handicapované nebo staré lidi. „Dokážou se naučit přinést hrnek, uvařit kávu, podat brýle, ale třeba i odpozorovat to, jak vysát byt,“ říká Štěpánová. Zároveň ví, že k tomu, dostat takové pomocníky do domácností, budou muset být v prvé řadě naprosto bezpeční.

Budou muset umět zpomalit nebo zastavit, když se k nim přiblíží člověk, aby na něj například omylem nespadli. Z bytu bude zapotřebí odstranit překážky, přes které se robot nebude moci pohybovat, například schody nebo prahy.

Robotizace na každý pád postupuje jak po průmyslové linii, tak u soukromých uživatelů. Analýza ministerstva práce a sociálních věcí před dvěma lety ukázala, že v Česku by mohla v následujících dvou desetiletích po nástupu robotů zaniknout asi desetina pracovních míst, přibližně 400 tisíc. „Zároveň se zaváděním robotů do provozu nová vzniknou,“ upozorňuje Štěpánová.

 

Previous articlePozvánka: Výroční setkání partnerů a hostů CCF
Next articleVideo: Na CIIRC učí roboty napodobovat lidský pohyb a rozumět slovním pokynům.