Přečtěte si, jak nově otevřená česká elektrárna Energy nest , jejíž řídící systém byl vyvinut vědci z CIIRC, pomáhala vyrovnávat elektrickou síť.
V polovině září se oficiálně otevřelo největší bateriové úložiště Česka, Energy nest ve Vraňanech na Mělnicku. V provozu je spolu s inovativním hybridním zdrojem energie v podobě šesti plynových turbín ale už od července a zatím technologie nezklamala očekávání. Pomohla totiž i při nedávných povodních. „Dokud nás neodvolá ČEPS, můžeme jet na plný plyn klidně i 24/7,“ vysvětluje ředitelka Decci Darina Merdassi.
„Plynová turbína naběhne do dvou minut a může jet nekonečně dlouho, například nyní při povodních jsme pomáhali vyrovnávat síť, když neplánovaně vypínaly různé elektrárny na Moravě. Většinu času jelo všechno, co šlo,“ dodává. Od červencového spuštění jsou turbíny v provozu prakticky denně.
Generálním dodavatelem celé stavby byla společnost Siemens, řídicí systém Energy nest byl vyvinut Českým institutem informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC ČVUT). Celý areál je složen z modulárních prvků, které dohromady disponují šesti od leteckých motorů odvozenými spalovacími turbínami o výkonu 32 megawattů a bateriovým úložištěm o kapacitě 22 megawattů a výkonu 20 megawattů.
Celý článek je možné si přečíst ZDE.
Zdroj: Obnovitelně.cz