ROP popis skupiny

Skupina Robotického vnímání (ROP) patří do oddělení Robotics Machine Perception (RMP), jednoho ze šesti oddělení Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) ČVUT v Praze. Skupina ROP se zabývá strojovým vnímáním, zejména počítačovým viděním, hmatovým vnímáním pro robotickou manipulaci, vnímáním z jiných smyslových modalit a kognitivním přístupem k interakci člověk-robot.

V oblasti autonomní navigace vnímáme provoz zvenčí auta a z ego-auta (projekt UP-Drive). Zajímá nás situační povědomí kolem mobilního robotu (projekt TRADR) v robotických aplikacích. V dvouramenné manipulaci s měkkými předměty jako jsou kusy oděvů (projekt CloPeMa následovaný projektem RadioRoSo) a vnímání v kontextu Průmyslu 4.0. Project RoVozCi (Robotický vozík cihel) vyvíjí zařízení sloužící robotovi-Zedníkovi. V oblasti interakce člověk-robot nás zajímá specifikování úkolů jazykem a gesty (národní projekty GAČR a TAČR Imitrob, Miracle a iChores), reprezentující znalosti o světě a úkolech (národní projekt CROW MŠMT) a optimalizace rozvrhů a pohybové plány pro více robotů.

Skupina ROP vznikla v roce 2013 jako součást oddělení Robotiky a strojového vnímání CIIRC ČVUT. Od svého vzniku až do roku 2024 skupinu vedl prof. Václav Hlaváč. Skupina ROP navazuje na tradici Centra strojového vnímání (CMP), které vzniklo jako neformální tým v rámci Fakulty elektrotechnické (FEL) v roce 1996 pod vedením prof. Václava Hlaváče. Od vzniku CIIRC v roce 2013 CMP propojuje dvě jednotky ČVUT: FEL a CIIRC. Na CIIRC úzce spolupracuje s CMP zejména ROP a AAG (vedoucí Tomáš Pajdla) z oddělení Robotiky a strojového vnímání. Od roku 2024 vede skupinu ROP Karla Štěpánová.

Vedoucí skupiny ROP, Mgr. Karla Štěpánová, Ph.D. karla.stepanova@cvut.cz
Skupina ROP 2024