Tomáš Mikolov byl hostem Českého rozhlasu Plus

0
287

Na cestě za inteligentní umělou inteligencí zatím spíš víme, co nefunguje, uvažuje IT expert Tomáš Mikolov

Zdroj a více informací: https://plus.rozhlas.cz/na-ceste-za-inteligentni-umelou-inteligenci-zatim-spis-vime-co-nefunguje-uvazuje-8639304

Jakýsi politický boj existuje i v koroporacích, tvrdí po zkušenostech z Googlu, Facebooku nebo Microsoftu počítačový expert Tomáš Mikolov, který nyní působí na Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) při ČVUT. „Všude jsem viděl určité typy osobností – lidi, kteří se snaží dostávat do vedení. A často to nejsou ti, kteří něčemu rozumí, ale spíš zákulisní vyjednavači,“ říká v Osobnosti Plus.

 

 

Jsou poctiví vědci a ti, kteří mají rádi své PR, glosuje Mikolov. „Je to také o rozdílnosti kultur. Ve Spojených státech se bere ‚umět se prodat‘ jako velké plus, ale pod to se schová třeba i to, že své negativní výsledky zamlčíte a vypíchnete jen ty pozitivní. A k tomu zapomenete zmínit některé důležité detaily,“ uvažuje.

Tomáš Mikolov se řadí mezi vědce, kteří se zabývají umělou inteligencí. „Jedna z věcí, co mi na tomto výzkumu dlouhodobě vadí, je, že se míchá všechno dohromady.“

Zatímco původní motivací pro výzkum umělých neuronových sítí bylo přiblížit se fungování lidského mozku, dnes pod pojem umělá inteligence spadají i matematické modely, které se dají popsat jako násobení matic.

V cestě za sestrojením skutečně inteligentní umělé inteligence tak zdaleka nejsme u cíle. V podstatě spíš víme, co nefunguje, podotýká Mikolov. Dodává, že slepé cesty, na které vědci postupně narazili, vedly k vývoji jiných užitečných řešení: počítačové vidění, strojový překlad nebo například rozpoznávání hlasu.

Jak ošálit umělou inteligenci na rozpoznávání obrázků? Proč Evropa zaspala za zbytkem světa? A máme ještě šanci dostat se do čela? Poslechněte si celý rozhovor Osobnost Plus Barbory Tachecí.

Previous articleFórum Hospodářských novin s Radkem Škodou
Next articleJaroslav Lískovec byl hostem diskuse Hospodářkých novin na téma budoucnosti českého průmyslu