Vladimír Mařík v rozhovoru pro "Hovory Tatiany Čabákové", Český rozhlas

0
338
Source: Český rozhlas

Ještě před 12 lety působilo na ČVUT v oblasti umělé inteligence přes 20 malých výzkumných týmů. Ty se ale podařilo spojit do velkého celku – Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC). „To proto, že jsme všichni očekávali příchod období umělé inteligence a věděli jsme, že na to musí být Česko připraveno,“ říká jeho zakladatel a vědecký ředitel Vladimír Mařík.

„Musím říct, že všechny ukazatele, které jsme si na začátku dali, jsme naplnili. Spíš ,přeplnili‘. Dnes v CIIRC pracuje přes 300 výzkumníků. Máme velké evropské projekty, ale co je docela zajímavé, jsme samoudržitelní. To znamená, že se jsme schopni uživit bez větší institucionální vládní podpory,“ zdůrazňuje vědec.

Z rozpočtu ČVUT, pod které institut patří, čerpá ročně jen 5 %, protože z větší části jej živí výzkumné projekty, které vědcům zadávají velké průmyslové korporace.

„Na jedné straně je to dobře, protože ten velký výzkum, který si může velký korporát koupit kdekoliv ve světě, si nakupuje právě u nás. Na druhou stranu mne trochu mrzí, že podíl finančních prostředků z českého prostředí je velmi malý, nepoměrně menší. Čili nesloužíme českému průmyslu tolik, jak jsme si na začátku přáli,“ připouští Vladimír Mařík.

Jak je na tom průmysl 4.0 v Česku a jak si expert na AI a řízení průmyslových systémů představuje budoucnost CIIRC? Nejen na tyto otázky uslyšíte odpovědi v Hovorech Tatiany Čabákové, poslechněte si víc.

Previous articleČVUT soutěží mezi desítkou nejlepších univerzit ve výzvě Amazon Nova AI Challenge
Next articleCeny Wernera von Siemense již po sedmadvacáté získali nejlepší studenti, mladí vědci a pedagogové