Anton Bushuiev, doktorand z CIIRC ČVUT, získal spolu s týmem „Protein-AI“ první místo na letní škole Sciencepreneurship ve Švýcarsku

0
1317
Foto: Arnout devos

Anton Bushuiev z výzkumné skupiny Josefa Šivice na CIIRC ČVUT zaznamenal další úspěch na evropské úrovni. Tentokrát nikoliv výhradně vědecký. Společně s týmem „Protein-AI“ složeném z podnikavých studentů získal první místo v soutěži nejlepších projektů na letní škole ve švýcarském Lausanne. Druhý ročník tzv. 2024 Sciencepreneurship Summer School: Sustainability & AI, kterou v roce 2023 založili vědci z EPFL a ETH Zurich, dvou předních světových technologických institutů, shromáždil dohromady výzkumníky, zkušené podnikatele v oblasti deep tech a aktéry globálního ekosystému s cílem podpořit převedení výsledků výzkumu do reálných řešení, která zlepšují životy a mají dopad na společnost.

V tomto prestižním programu se každoročně sejde 40 mladých výzkumníků z předních světových institutů. Učí se, jak proměnit své objevy v něco, co skutečně ovlivní společnost. Týdenní program letní školy jim k tomu dává nejen potřebné podnikatelské know-how, ale i možnost navázat cenné kontakty s hráči celého ekosystému. Letos se jako přední inovační organizace zapojily ELIAS, ETH AI Center, Tubingen AI Center, QBIT Capital VC, startupová advokátní kancelář Kellerhals Carrard a EPFL Startup Launchpad. Program se zaměřuje především na doktorandy a nabízí jim jedinečnou šanci propojit se s dalšími postgraduálními studenty s podnikatelským duchem, ale i se zkušenými podnikateli a klíčovými hráči v oblasti inovací. To vše s cílem překlenout propast mezi vědeckými inovacemi a jejich praktickým využitím. Jinými slovy, tento program pomáhá vychovat novou generaci vědeckých lídrů, kteří dokáží své objevy přenést do reality s hmatatelným přínosem pro společnost.

„Po tomto jedinečném týdenním kurzu jsem získal jasnou představu o tom, jak výsledky svého výzkumu transformovat do startupu s širším dopadem,“ uvedl Anton Bushuiev krátce po návratu z Lausanne a pokračoval: „Přednášky a workshopy vedené odborníky v kombinaci se spoluprací s podobně smýšlejícími studenty poskytly výjimečnou příležitost naučit se základům rozjezdu startupu. To zahrnovalo jak teoretické aspekty založení společnosti, tak praktické znalosti při vývoji a prezentaci nápadů.“

Foto: Arnout Devos

Tým “Protein-AI” zvítězil mezi dalšími 10 zúčastněnými týmy. Jejich projekt se zabývá přeměnou nerozpustných proteinů na rozpustné proteiny s využitím umělé inteligence (AI), což řádově urychlí objevování léků, protože práce s nerozpustnými bílkovinami je všeobecně známá svou obtížností. Tým vyvinul startupový nápad na základě nedávného ověření konceptu změny rozpustnosti (proof of concept) proteinů Casperem Goverdem, Antonovým týmovým kolegou. Přirozeně se spojili, protože Casperům výzkum úzce souvisí s Antonovým výzkumem umělé inteligence v oblasti učení designu interakcí mezi proteiny, jehož výrazný výsledek byl prezentován na přední konferenci o umělé inteligenci ICLR 2024. Casperova práce bude brzy publikována v předním časopise Nature. Tým to použije jako základ pro rozvoj nápadu na startup, včetně vývoje detailů produktu a strategie uvádění na trh, což bylo porotou při závěrečné soutěži startupů vysoce hodnoceno.

Tým “Protein-AI” získal nejvyšší počet bodů na základě hodnocení nezávislé poroty složené z vědeckých podnikelů, ve které zasedli Prof. Paul Dyson, děkan School of Basic Sciences EPFL (Škola základních věd) a spoluzakladatel společnosti Embion, Prof. Christophe Moser, vědecký podnikatel v oblasti fotoniky kerý se stal podnikatelem na EPFL, a Dr. Til Schlotter, vítěz pitchingové soutěže Sciencepreneurship Summer School 2023 se svým podnikem UNOMR, který v současné době zakládá spinning firmu vycházející z ETH Zurich.

The “Protein-AI” team received the highest score, evaluated by an independent jury of sciencepreneurs including Prof. Paul Dyson, the Dean of EPFL’s School of Basic Sciences and co-founder at Embion, Prof. Christophe Moser, a photonics sciencepreneur turned entrepreneurial academic at EPFL, and Dr. Til Schlotter, winner of the 2023 Sciencepreneurship Summer School pitching competition with his venture UNOMR, which he is currently spinning off from ETH Zurich.

„Moc gratulujeme Antonovi a jeho týmu! Takový výsledek je dokonalým příkladem toho, co jsme zamýšleli uskutečnit, když jsme letní školu v roce 2023 zakládali,“ říká Arnout Devos, spoluzakladatel programu a doktorand v oboru umělé inteligence na EPFL, a dodává: „Program letní školy Sciencepreneurship Summer School se opakovaně ukázal jako vysoce selektivní a efektivní, přičemž na mezinárodní úrovni propojuje přední inovační, výzkumné a vzdělávací komunity s reálným dopadem na další uživatele.“

Anton Bushuiev je studentem doktorského studia pod vedením Josefa Šivice. Anton pochází z Doněcku na Ukrajině a bakalářský i magisterský titul získal na ČVUT v Praze, kde se zabývá aplikacemi neuronových sítí v oblasti kybernetické bezpečnosti a návrhu proteinů.

Anton intentivně spolupracuje na svém výzkumu se svým dvojčetem Romanem, PhD studentem pod společnou supervizí Tomáše Pluskala z ÚOCHB Praha a Josefa Šivice na CIIRC ČVUT.

V současné době se Anton zaměřuje na vývoj modelů strojového učení pro praktické aplikace v oblasti návrhu léčiv ve spolupráci s Loschmidtovými laboratořemi na Masarykově univerzitě v Brně.

Kromě jiných úspěchů stojí za novou metodou strojového učení pro návrh protein-proteinových interakcí, která byla nedávno prezentována na konferenci ICLR 2024. (Psali jsme zde).

Foto: From the left, Anton Bushuiev and Arnout Devos

Tým Protein-AI:

Anton Bushuiev (CIIRC ČVUT), Casper Goverde (EPFL), Noah Hollmann (University of Freiburg / Charité Berlin),  Prashant Govindarajan (MILA – Quebec AI Institute)

Previous articleTechnologická gramotnost konečně i v Ostravě!
Next articleAnton Bushuiev a Josef Šivic v magazínu Experiment, ČR Radiožurnál