Křest knihy "ESEJE O VĚDOMÍ (směrem k umělé inteligenci) Vladimíra Mařík, Taťány Maříkové, Miroslava Svítka a eds.

0
638

Dne 13. června se uskuteční slavnostní křest knihy „ESEJE O VĚDOMÍ (směrem k umělé inteligenci)“. Autoři Vladimír Mařík, Taťána Maříková a Miroslav Svítek spolu s dalšími editory, představí své nové dílo, které se zaměřuje na průzkum vědomí a jeho vztahu k rozvoji umělé inteligence.

Detaily Akce:

  • Datum: 13. června
  • Čas: 16:00
  • Místo: Penthouse, CIIRC

Tato událost se bude konat na půdě našeho institutu, kde bude možnost setkat se s autory, diskutovat o jejich práci a dozvědět se více o fascinujícím světě vědomí a umělé inteligence.

Vzhledem k omezeným kapacitním možnostem a charakteru události, je tato akce pořádána pouze pro zvané hosty, děkujeme za pochopení. Pozvaní hosté obdrží pozvánku emailem.

Anotace knihy:

Vědomí je klíčovou záhadou moderní vědy. Dosud ale neexistuje jeho jednoznačná definice. Kniha se zabývá otázkou vědomí z mnoha různých pohledů ve formě esejů: od textů filosofických, křesťanských, buddhistických a spiritualistických přes eseje z oblasti biologie, psychiatrie, neurologie, genetiky či neurochirurgie až po názory fyziků, kybernetiků, robotiků a odborníků na umělou inteligenci. Jednotícím prvkem všech těchto pohledů se zdá být jak nezbytnost přítomnosti tzv. vnitřního pozorovatele, který pozoruje, hodnotí a prožívá vlastní činnost jedince, tak i schopnost jedince vědomě si stanovovat cíle a „vnitřní nutkání“ směřovat k těmto cílům. Tyto schopnosti však nejsou a nemohou být vlastní počítačům dnešní von Neumannovy architektury ani neživým systémům obecně. Proto umělé vědomí strojů (zatím) nelze realizovat a musíme se spokojit pouze s jeho více či méně věrnou počítačovou simulací v podobě náhražky, tedy strojového vědomí. Bez umělého vědomí nemůže nikdy nastat obávaná vzpoura strojů proti člověku, takzvaná Kurzweilova singularita. Výzkum vědomí pomáhá postupně posouvat hranice výzkumu i v oblasti obecné umělé inteligence (AGI).

Previous articleAnton Bushuiev a Josef Šivic v magazínu Experiment, ČR Radiožurnál
Next articleOlga Štěpánková v reportáži TV Nova