Česko posouvají dopředu hlavně průmyslové podniky. Navenek moc nemluví, ale o to víc makají. Máme na to patřit ke světové špičce, říká vědec Mařík

0
7675
Profesor Vladimír Mařík_CIIRC ČVUT_19102017

Zdroj: Info.cz

„Největším hybatelem, který v dnešní době posouvá Česko vpřed, jsou průmyslové podniky. Moc nemluví, ale o to více konají. Přestavují svou výrobu, vyvíjejí nové výrobky, inovují. A pokud se jim dostane ještě o trochu více společenské podpory, má Česko šanci vyjít z pandemie poměrně dobře,“ říká v nové epizodě podcastu Kapitola přední český vědec a zakladatel institutu CIIRC Vladimír Mařík. 

Česká republika z covidu vyjde taková, jaká sama bude chtít, říká přední český odborník na robotiku a umělou inteligenci Vladimír Mařík. „Pokud covid uchopíme jako šanci restrukturalizovat naši ekonomiku, jako šanci trochu trochu změnit naše myšlení a posunout se dopředu, můžeme patřit k předním zemím v Evropě i ve světě,“ říká v pořadu Kapitola.

Podle zakladatele Českého centra informatiky, kybernetiky a robotiky CIIRC na ČVUT je Česko sice postavené na automobilovém průmyslu, měli bychom však přemýšlet i nad dalšími oblastmi, kde můžeme excelovat na světové úrovni. „Máme například dobrý strojírernský a elektrotechnický průmysl, máme softwarový průmysl. Proč tedy nevyrábět autonomní bezpilotní prostředky, drony, se všemi pokročilými funkcionalitami? Proč se na Světovém fóru nedeklarovat jako Česká republika, velmoc dronů? Proč se neorientovat na software? Už nyní jsme velmocí v softwaru: v počítačových hrách, ve zdravotnickém softwaru, v antivirech… Jenže stále často nedodáváme hotový výrobek, ale jen subdodavatelské části. Musíme se víc soustředit na konečné softwarové produkty – třeba tak, jak to udělal Avast,“ míní Mařík.

Tuzemský průmysl by si podle profesora zasloužil ještě větší státní podporu. „Ta by ale měla spočívat hlavně v půjčkách. Myslím, že dotace nejsou správnou politikou. Mnohem lepší je půjčit peníze na vývoj za výhodných podmínek, třeba bezúročně. A druhá část podpory by měla být ve vybudování výzkumné vývojové infrastruktury – podniky na to samy nestačí. Přitom technologie jdou prudce dopředu a oni potřebují být ve spojení s akademickým světem,“ dodává Mařík.

Jsou podle Maříka politici spíše katalyzátorem, nebo překážkou v tomto procesu? A co si myslí o sociálních sítích?

Poslechněte si celý podcast. 

Previous articleJaroslav Lískovec byl hostem Souvislostí Plus
Next articleVzdálené sledování plicních ventilátorů a monitorů vitálních funkcí pomáhá řešit nedostatek expertů