CIIRC RP95 FAQs Veřejnost

FAQ pro veřejnost:

Pokud jste lékař, člen zdravotnického personálu nebo jen běžný člověk, podívejte se níže na odpovědi na vaše případné dotazy:

  • Mohu jakožto lékař nebo běžný člověk získat masku pro svojí ochranu, ochranu mých kolegů nebo pro osobní potřebu mojí či mých blízkých, kteří jsou nějakým způsobem oslabeni?

Je nám velice líto vaší tíživé situace. V tuto chvíli ale není v našich silách zásobovat jednotlivé odběratele, i když bychom jim velice rádi vyšli vstříc. Veškerá stávající produkce těchto masek v České republice je určena výhradně pro Ministerstvo zdravotnictví ČR, které také rozhoduje o jejich další distribuci.

Můžeme Vás ubezpečit, že naši výzkumníci nyní připravují model pro masovou výrobu na strojích pro vstřikování plastů. Jakmile bude tento způsob výroby spuštěn, budeme schopni zajistit řádově vyšší počet masek – cílíme až na 10 000 kusů denně. Počítáme s tím, že to kritickou situaci se stavem ochranných pomůcek skokově zlepší. Toto by mělo být připravené v průběhu 1-2 týdnů.

  • Pokud nemohu dostat hotovou masku, mohu dostat alespoň data k 3D tisku pro svoji vlastní výrobu?

Vzhledem k zvolené technologii, která zaručuje optimální vlastnosti, jako je pružnost, nízká hmotnost, nepropustnost a také biokompatibilita, není tento prototyp určen pro běžný tisk an i pro domácí tiskárny.

  • Je možné získat data pro 3D tisk na našich domácích tiskárnách?

Data budou sdílena pouze s držiteli zařízení MultiJet Fusion (MJF). Maska není připravena a ani nebyla certifikována pro žádnou jinou technologii 3D tisku.

  • Jaký je rozdíl mezi MJF a tiskárnou, co máme nejčastěji doma? 

Oproti MJF je asi nejrozšířenější tisk technologií FDM (Fused Deposition Modeling). FDM tisk vytváří hmotu formou mikroskopické mřížky. Pro účinný respirátor je tento způsob kritický, hrozí totiž, že touto mřížkou by v některých místech prostupoval při dýchání vzduch bez filtrace. Nezaručí tedy 100% ochranu před virem.

Zkoušeli jsme experimentovat s finální úpravou rozleptání povrchu, která by tyto mikroskopické díry zacelila, ale žádná následná úprava uspokojivě nezajistila absolutní neprostupnost materiálu. Oproti tomu tisk metodou MJF žádnou mřížku nevytváří. Vzniklá maska je dokonale kompaktní a i na mikroskopické úrovni zcela nepropustná.

Respirátor, který vás neochrání v maximální míře, naprosto nedává smysl.

Proto důrazně nedoporučujeme tisk respirátoru na domácích tiskárnách!

Pro lepší ukázku, o jakém zařízení hovoříme: Tiskárny HP Multijet Fusion jsou vysokokapacitní tiskárny určené pro průmyslovou výrobu. O tom, že to skutečně není srovnatelné s běžnými domácími tiskárnami, se můžete přesvědčit např. na tomto videu výrobce (typ 4200, který pro vývoj respirátoru používáme).

  • Lze použít velmi rozšířené modely od české firmy Prusa Research?

Jsme v kontaktu s Prusa Research. Zamýšleli jsme se samozřejmě také nad možností využít hodně rozšířenou FDM (Fused Deposition Modeling) technologii, ale obáváme se, že použitý materiál a výrobní postupy nezaručí potřebné parametry na propustnost. Nicméně nevylučujeme, že v další fázi se nebudeme zabývat i touto metodou výroby.

  • Je možné vytisknout na domácích 3D tiskárnách? Pokud nikoli, bude to možné v brzké době a kdy?

Tento prototyp není určen pro běžný tisk ani pro domácí tiskárny. Od začátku bylo naším cílem vyvinout profesionální certifikovatelný produkt, který bude bezpečný a bude splňovat všechny potřebné normy, aby mohl poskytnout ochranu těm nejexponovanějším pracovníkům. Z toho vyplývá, že nebude možné ani účelné poskytovat příslušné návody jednotlivcům.

  • Jak dlouho tisk jedné masky trvá? Jaká je denní kapacita jednoho zařízení?

V této fázi je těžké odhadovat, kolik jich jedno zařízení zvládne za den vyrobit, ale odhadujeme 50-70 kusů. Víme o tom, že v ČR je 7 zařízení HP MultiJet Fusion, celosvětově kolem 1000. Denní kapacita by měla přesáhnout 500 kusů, záleží ovšem na tom, kolik partnerů v ČR se do výroby zapojí.

Právě proto se následně zaměříme na výrobu pomocí vstřikování plastů. Vývoj takové formy je náročnější, a to i na čas potřebný k zahájení výroby, umožní však vyrábět až stovky kusů za hodinu na jednom stroji. To by znamenalo umožnit až v řádu deseti tisíc kusů denně.

  • Co je to distribuovaná výroba?

3D tisk je optimální pro vytištění respirátoru kdekoli v místě aktuální potřeby a je to názorný příklad pro využití distribuované výroby, kterou se na CIIRC zabýváme v rámci evropského centra excelence RICAIP. K distribuci výroby stačí odeslat výrobní data ve formě počítačového souboru, který se nahraje do tiskárny a ta vyrobí přesně stejný výrobek jako byl ten původní. Současná situace však vyžaduje vyrobit v krátkém čase ještě větší množství respirátorů, než zvládnou dostupné 3D tiskárny. Proto je nutné připravit hromadnou výrobu technologií vstřikování plastů. Předpokládáme však, že i pro přípravu forem pro vstřikování 3D tisk využijeme.