Den otevřených dveří v Národním centru Průmyslu 4.0 řešil bezpečnost průmyslových dat a přinesl novinky ze světa technologií.

0
2101

5. června se uskutečnil již čtvrtý Den otevřených dveří v Národním centru Průmyslu 4.0 a v Testbedu pro Průmysl 4.0 ČVUT CIIRC. Červnový den byl zaměřen na kyberbezpečnost a také bezpečné sdílení průmyslových dat. Akci zahájil vědecký ředitel CIIRC profesor Vladimír Mařík a náměstkyně ministra Průmyslu a obchodu Silvana Jirotková.

Velkou pozornost vzbudila prezentace Sebastiana Steinbusse, který oficiálně v Česku představil asociaci International Data Spaces, která na CIIRC otevírá svůj hub. IDSA nabízí řešení, jak bezpečně a kontrolovaně sdílet určitá data, která poskytujete svým dodavatelům, zákazníkům či komukoli dalšímu. Bezpečnost a suverenita dat jsou na prvním místě. Daty řízené obchodní modely, flexibilní distribuovaná výroba nebo logistika taková řešení, kdy není využit cloud, ani svá cenná data nikomu neposíláte, taková řešení nutně potřebují.

Patřičný ohlas vzbudila také prezentace Jana Plucara a Filipa Řezáče ze Skupiny počítačové bezpečnosti VŠB – TUO, kteří velmi realisticky a s příklady z firemní i osobní praxe ukázali slabá místa v zabezpečení našich dat. Lukáš Kousal ze Škody Auto naopak představil pozitivní příklad, a to IT projekt roku 2018 zaměřený na chytrou údržbu. Rizika pro IoT prezentoval Jiří Bavor ze společnosti Siemens.

Pavel Burget, ředitel Testbedu pro Průmysl 4.0, ukázal současnost a budoucnost experimentální továrny budoucnosti, a také nastínil plány projektu RICAIP, který se právě v Testbedu bude realizovat.

Akce byla nabita novinkami ze světa technologií, které přivezli partneři Centra a vystavili na svých stáncích. Společnosti Siemens, Škoda Auto, VŠB-TUO, HK ČR, ABRA, DEL, KUKA, SICK, LAPP, LENZE, MITSUBISHI ELECTRIC EUROPE, Pocket Virtuality, Merica, Factorio Solutions, a OptiSolutions ukázali technologie Průmyslu 4.0, které už fungují v praxi a představují chytrá řešení pro firmy.

Více informací o činnosti NCP4.0 naleznete na https://www.ncp40.cz/