Duncan McFarlane - profesor z Univerzity v Cambridge na CIIRC

0
385

Srdečně vás zveme na přednášku „Developing Low-Cost Digital Solutions for Industrial SMEs“, kterou přednese Duncan McFarlane, profesor průmyslového informačního inženýrství, zakladatel programu The Digital Shoestring Programme, Fakulta strojírenství Univerzity v Cambridge.

Kdy: 10. prosince 2024 v 11 hodin

Kde: CIIRC, RICAIP Testbed Praha

Anotace

Hlavním motorem vývoje průmyslových digitálních systémů v posledních 30 letech bylo zlepšení funkčnosti, nikoliv nákladů. Vzhledem k velkému množství nevyřešených problémů to byl logický směr a v posledních 10 letech poskytl Průmysl 4.0 rámec pro uskutečnění mnoha z těchto vývojových kroků. Omezené zaměření na náklady však způsobilo, že mnoho průmyslových podniků – zejména těch malých – nemá dostatečný rozpočet na to, aby své provozy doplnily o digitální řešení. V oblasti nízkonákladové průmyslové digitalizace, která se objevila v posledních deseti letech, je nákladům přikládána vyšší priorita než funkčnosti. Tato přednáška se bude zabývat významem, rozsahem a použitelností nízkonákladových digitálních řešení a bude argumentovat, že systematický přístup k jejich specifikaci, návrhu a zavádění může být účinný při zvyšování důvěry průmyslových organizací v jejich aplikaci. Jako příklad bude představen tzv. přístup Digital Shoestring vyvinutý v Cambridge a případové studie z oblasti výroby a logistiky poskytnou příklady způsobů, jakým lze takový přístup aplikovat.

Životopis

Duncan McFarlane je profesorem průmyslového informačního inženýrství na inženýrské fakultě Univerzity v Cambridge, členem St John’s College a vedoucím laboratoře distribuovaných informací a automatizace v rámci Institutu pro výrobu. Jeho práce se týká vývoje výrobních automatizačních a řídicích systémů a obecněji využití digitálních systémů v celém průmyslovém dodavatelském řetězci. Jeho současná výzkumná práce se zaměřuje především na distribuovanou, inteligentní průmyslovou automatizaci, nízkonákladové přístupy k digitálním průmyslovým řešením, odolné a rekonfigurovatelné systémy ve výrobě a logistice. V předchozí práci se zabýval také otázkami souvisejícími s integrací RFID, systémy sledování a dohledávání, oceňováním průmyslových informací a informačními řešeními podporujícími průmyslové služby. Profesor McFarlane je rovněž spoluzakladatelem společnosti RedBite Solutions Ltd (2006) a byl jejím předsedou (2006-2024). Redbite je společnost zabývající se průmyslovými řešeními RFID a sledováním a dohledáváním. Od března do července 2020 vedl tým, který získal cenu prezidentů RAE za poskytování průmyslově-inženýrské podpory místním nemocnicím, které zvládaly epidemii Covid-19, a od září 2020 do července 2021 byl vedoucím provozní logistiky na univerzitě v Cambridge pro její program testování asymptomatických studentů Covid-19.

Přednáška se koná za podpory RICAIP Testbedu Praha a Národního centra Průmyslu 4.0.

Previous articleProč se nebát umělé inteligence? – Konference o umělé inteligenci a jejích perspektivách
Next articleKe zvýšení bezpečnosti studentů a zaměstnanců ČVUT přispěje nově spuštěná informační aplikace