Slavnostní předávání Ceny evropského občana v Bruselu

0
1471

V úterý 9. listopadu 2021 večer se v prostorách Evropského parlamentu (EP) v Bruselu uskutečnilo slavnostní předání diplomů „Ceny evropského občana“ za roky 2020 a 2021.

CIIRC ČVUT, zastoupený ředitelem Dr. Ondřejem Velkem, byl oceněn za projekt ochranné polomasky RP95-3D za rok 2020. Jednalo se o návaznou ceremonii, která završila slavnostní předávání ceny na národní úrovni. To se konalo již v říjnu na půdě CIIRC ČVUT v Praze a medaile si odnesl jak tým CIIRC ČVUT za rok 2020, tak za rok 2021 tým Masarykovy univerzity za projekt „MUNI pomáhá“.

Záznam slavnostního ceremoniálu můžete sledovat ZDE. Program akce naleznete ZDE

Diplomy si z rukou Dity Charanzové, místopředsedkyně EP a kancléřky Ceny evropského občana, převzalo všech 50 oceněných za poslední dva roky ze všech členských evropských států. Akce tak vytvořila zajímavou příležitost ke srovnání. Všechny oceněné projekty spojovalo enormní nadšení nezištně pomoci těm, kteří pomoc aktuálně potřebují. Nejvíce projektů se věnovalo pomoci těm nejzranitelnějším, například integraci cizinců či programům pro pomoc dětem ze sociálně slabých skupin. Další oceněné projekty pak byly zaměřené na ekologii, zalesňování lesů, využívání obnovitelných zdrojů. Celá řada oceněných projektů reagovala na situaci šíření nákazy Covid-19: od distribuce jídla pro pracující lékaře, zpřístupnění knížek dětem doma až po nákupy pro starší lidi.

„Vidím jednu výjimečnost našeho projektu: kromě vůle lidí rychle jakkoli pomoci, a to často až primitivními metodami, náš projekt dokázal využít špičkové vybavení a během několika dní tak vznikl technologicky vyspělý produkt, který demonstruje nové možnosti Průmyslu 4.0“, zhodnotil Ondřej Velek. Na příkladu ochranné polomasky bylo možné demonstrovat základní prvky flexibilní výroby a výroby jako služby v krizových situacích, kdy je na základě aktuální potřeby možné urychleně vyvinout a díky využití aditivní výroby a 3D tisku začít vyrábět zcela nový produkt, a to kdekoli na světě.

Ochrannou polomasku CIIRC RP95-3D vyvinul tým výzkumníků během jednoho týdne v březnu 2020 v reakci na urgentní nedostatek ochranných pomůcek na začátku první koronavirové vlny. Díky obrovskému nasazení zaměstnanců CIIRC ČVUT a špičkovému technologického vybavení Testbedu pro Průmysl 4.0 z evropského projektu RICAIP se podařilo masku jak vyvinout, tak i certifikovat jako profesionální ochranný prostředek, aby ji bylo možné co nejdříve nasadit do klinického provozu. Díky volnému sdílení se následně tisková data k masce dostala k více než stovce institucí ze 30 zemí světa.

 

Previous articleBulletin Průmyslu 4.0 2021/7 - Nové obchodní modely
Next articleCentrum RICAIP vás zve na přednášku a rozhovor s profesorem Wolfgangem Wahlsterem o umělé inteligenci pro průmysl