Inovacast s Liborem Přeučilem: Všechny armády světa zkoumají možnosti využití robotů

0
1371

Hostem Inovacastu byl Libor Přeučil, vedoucí skupiny Inteligentní a mobilní robotika na CIIRC ČVUT. S Alešem Vlkem mluvil mimo jiné i o tom, jaká je výzkumná úroveň v Česku. „Můžeme se srovnávat co do schopnosti, kvality a úrovně vývojářů s vědci za západě nebo v USA, ale stále trochu pokulháváme v prostředí a podmínkách.“ A dodává: „Naše taková bolest je, že financování aplikovaného výzkumu jde především z grantů a tím vyvstává problém s návazností. Po skončení grantu se často kvalitní tým rozpadá a investovaná práce se ztrácí.“

Rozhovor se soustředí i na hlavní oblast činnosti Libora Přeučila, a to je inteligentní a mobilní robotika, která se v současné době dramaticky rozvíjí. Což je velmi dobře vidět například na segmentu robotů využívaných v domácnostech. Dnes už nejsou výjimkou robotické vysavače, asistenční či navigační roboty, protože cena hardwaru se významně snížila. Jsou to roboty, které jsou autonomní a také ty, které dokáží spolupracovat s člověkem. Jak se pozná inteligentní robot? Poslechněte si další díl Inovacastu. 

Inovacast můžete sledovat na YouTube nebo odebírat v podcastových apikacích SpotifyApple Podcast, Google Podcasts nebo na  webu Národního centra Průmyslu 4.0.

Dr. Libor Přeučil vede skupinu Inteligentní na mobilní robotika na Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky Českého vysokého učení technického. Titul Ph.D. získal v oboru technická kybernetika. Jeho výzkum se zaměřuje na vnímání robotů, mapování a navigaci. Soustřeďuje se také na spolupráci s průmyslem. V loňském roce v Praze hostil prestižní robotickou konferenci IEEE IROS 2021 a aktuálně v červenci 2022 předsedá mezinárodnímu organizačnímu výboru Symposia inteligentních autonomních vozidel. Více na https://www.iav2022.eu/.  

 

Previous articleCIIRC ČVUT v reportáži TV Al Jazeera
Next articleBulletin Průmyslu 4.0 - 5/22 Umělá inteligence a strojové učení v aplikacích pro průmysl