Hostem Inovacastu byl Libor Přeučil, vedoucí skupiny Inteligentní a mobilní robotika na CIIRC ČVUT. S Alešem Vlkem mluvil mimo jiné i o tom, jaká je výzkumná úroveň v Česku. „Můžeme se srovnávat co do schopnosti, kvality a úrovně vývojářů s vědci za západě nebo v USA, ale stále trochu pokulháváme v prostředí a podmínkách.“ A dodává: „Naše taková bolest je, že financování aplikovaného výzkumu jde především z grantů a tím vyvstává problém s návazností. Po skončení grantu se často kvalitní tým rozpadá a investovaná práce se ztrácí.“
Rozhovor se soustředí i na hlavní oblast činnosti Libora Přeučila, a to je inteligentní a mobilní robotika, která se v současné době dramaticky rozvíjí. Což je velmi dobře vidět například na segmentu robotů využívaných v domácnostech. Dnes už nejsou výjimkou robotické vysavače, asistenční či navigační roboty, protože cena hardwaru se významně snížila. Jsou to roboty, které jsou autonomní a také ty, které dokáží spolupracovat s člověkem. Jak se pozná inteligentní robot? Poslechněte si další díl Inovacastu.
Inovacast můžete sledovat na YouTube nebo odebírat v podcastových apikacích Spotify, Apple Podcast, Google Podcasts nebo na webu Národního centra Průmyslu 4.0.
Dr. Libor Přeučil vede skupinu Inteligentní na mobilní robotika na Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky Českého vysokého učení technického. Titul Ph.D. získal v oboru technická kybernetika. Jeho výzkum se zaměřuje na vnímání robotů, mapování a navigaci. Soustřeďuje se také na spolupráci s průmyslem. V loňském roce v Praze hostil prestižní robotickou konferenci IEEE IROS 2021 a aktuálně v červenci 2022 předsedá mezinárodnímu organizačnímu výboru Symposia inteligentních autonomních vozidel. Více na https://www.iav2022.eu/.