Podcast: Svět řeší nedostatek čipů. Odborník doporučuje s nákupy elektroniky vyčkat

0
5233

Zdroj: Blesk Podcast

Drobné součástky, které lidským okem nelze takřka zahlédnout, jsou po roce pandemie koronaviru nedostatkovým zbožím. Vybraná elektronika kvůli chybějícím čipům zdražila dokonce třikrát víc, než před vypuknutím pandemie.

Problémy s nedostatkem čipů ohlásili dokonce technologičtí giganti. Samsung varuje, že nebude stačit vyrábět televize nebo nejvýkonnější mobily. Výrobce počítačových komponentů Intel také hlásí problémy a zpoždění. Výpadky se ale týkají i bílé elektroniky, jako jsou pračky, ledničky, mikrovlnné trouby a mnohé další.

Výroba čipů je totiž poměrně složitá a probíhá v několika fázích. Podle Michala Sojky z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky na ČVUT se čipy vyrábí v řádu dní. Výroba totiž probíhá v několika fázích, během nichž se čipy střídají a jejich produkce tak prakticky nezastavuje. „Na konci všech fází se čipy v závislosti na tipu chrlí v ohromném množství. Až stovky tisíc kusů za hodinu,“ vypočítává vědec, kolik je schopná jedna továrna vyrobit čipů.

Velký problém pak nastává u složitých čipů, které jsou určené pro počítače a výkonné mobilní telefony. V těchto čipech jsou totiž součástky na atomární úrovni. „Tranzistor má velikost deseti, dvaceti atomů. Čili to je opravdu malá věc. V podstatě je to úplně na hranicích současné technologie, fyzikálních možností a tak dál,“ vysvětluje Sojka. Jeden jeho kamarád pracující v této oblasti mu prozradil, že když v Asii 1000 kilometrů od továrny dojde k zemětřesením, tak musí zastavit výrobu, protože i tyto neznatelné otřesy můžou způsobit nepřesnosti a čipy jsou pak na vyhození.

Podcast přehrajte kliknutím do obrázku

 

Previous articleChybí peníze na investice, podmínky pro dotace je třeba zlepšit, říkají průmyslové podniky v Barometru českého průmyslu
Next articleT-Mobile staví na CIIRC ČVUT nejmodernější 5G kampusovou síť pro průmyslové využití