Roboti z CIIRC se představili na výstavě v Bruselu

0
257

S českým předsednictvím v Radě EU je spojena řada příležitostí i co se týká seznámení evropské veřejnosti s českou vědou a kulturním dědictvím. České slovo ROBOT před 100 lety dobylo svět a v této souvislosti připravil Památník Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše výstavu prezentovanou v Pražském domě v Bruselu. Náš robotický institut se světově oceňovaným chatbotem Alquistem a dalšímí aplikacemi tam nemohl chybět. 

„Venkovní stejně jako interiérová verze výstavy ROBOT: Born in Czechia, known all over the world připomínají nejen světový úspěch Čapkovy vizionářské divadelní hry R.U.R., v níž se roboti poprvé objevili na scéně, ale také současné úspěchy české robotiky – od suverénně konverzujícího chatbota Alquista a neúnavného zedníka z CIIRC ČVUT přes chemické roboty z VŠCHT po vojenské robotické aplikace, to vše doprovázeno odkazy na názorná videa,“ ríká Dr. Zděněk Vacek, ředitel Památníku Karla Čapka.

Expozici si prohlédli diplomaté v zahradě bruselského Pražského domu. Její další provedení památník představil v rezidenci velvyslankyně ČR při EU. Vacek připomněl, že slovo robot se používá ve všech 24 oficiálních jazycích EU, byť někdy v mírně odlišné podobě. Venkovní i interiérová verze výstavy se v rámci českého předsednictví představí i na dalších místech Bruselu, do budoucna ji chce Středočeský kraj prezentovat i v jiných zemích.

Foto: Památník Karla Čapka

 

 

Previous articlePřední evropské výzkumné laboratoře v oblasti inteligentní robotiky spojily své síly v síti excelence euROBIN
Next articlePřipojte se k týmu ČVUT Lions a pomátejte s Teribearem