Jelikož Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT nabízí širokou škálu témat souvisejících s digitalizací, průmyslovými inovacemi, robotikou, mezinárodními projekty spolupráce a dalšími, je hojně navštěvován (nejen) významnými zahraničními hosty. Ve čtvrtek 10. listopadu jsme mohli přivítat Emilii Stojmenovou Duh, ministryni pro digitalizaci Republiky Slovinsko, jejíž současná agenda a odborné zkušenosti jsou v těsném souladu s činností Institutu.

Vědecký ředitel ústavu prof. Vladimír Mařík představil aktuální strategické cíle a mezinárodní spolupráci ústavu: „Paní ministryně vystudovala informatiku a kromě akademické kariéry byla výkonnou ředitelkou Digitálního inovačního hubu (DIH) Slovinsko. Jsem rád, že jsme také mohli představit několik konkrétních příkladů toho, co máme společného – ať už z hlediska našeho současného zapojení do několika DIH sítí, na které bude od příštího roku navazovat eDIH, i z hlediska využití slovinských technologií v našem testovacím prostředí. To také vytváří pevný základ pro identifikaci příležitostí pro budoucí česko-slovinskou výzkumnou spolupráci a sdílení osvědčených postupů.“

Prof. Olga Štěpánková, vedoucí oddělení biomedicínského inženýrství a asistivních technologií, představila své aktuální výzkumné projekty v biomedicíně a také aktivní spolupráci se slovinskými partnery projektu, která probíhá od počátku devadesátých let.

Dále v programu následovala prohlídka RICAIP Testbedu pro Průmysl 4.0 pod vedením Petra Koláře, zástupce vedoucího oddělení průmyslové výroby a automatizace. Naše juniorní výzkumnice představily několik robotických demonstrátorů. Elizaveta Isianova a Marina Ionova představily svou nejnovější práci v oblasti spolupráce člověk-robot pro aplikace určené pro interaktivní a asistenční montáž. Některé případy použití nově integrují datovou komunikaci 5G s okrajovým serverem, jako je například robotický výčepní systém. A některé z nich navíc používají počítačové vidění a algoritmy umělé inteligence, jako je ruční ovladač pro přesné umístění objektů nebo robot hrající dámu. V Laboratoři robotiky a obráběcích strojů byly prezentovány robotické pracovní buňky pro laserové aditivní procesy a pro robotické obrábění a jejich digitální dvojčata. Byla diskutována flexibilní rozvojová podpora malých a středních podniků pro jejich vývoj a testování v rámci stávajícího eDIH.

Ministryně Stojmenova Duh je pevně odhodlána zvýšit počet mladých lidí studujících inženýrství, zejména žen, kteří později zůstanou aktivní ve svých odvětvích a odváží se ujmout se vedoucích pozic ve vědě a strojírenství. Paní ministryně byla také první prezidentkou IEEE „Women in Engineering Slovenia“.

Foto: Roman Sejkot, CIIRC ČVUT