Studenti ČVUT budou se svým Alquistem bojovat o první místo ve finále světové soutěže Amazon Alexa Prize o nejlepší konverzační AI

0
4432

Studentský tým Alquist pod vedením Jana Šedivého z CIIRC ČVUT se letos opět zúčastní finále soutěže The Alexa Prize, kterou již podruhé pořádá americký gigant Amazon. Postoupili přitom se svým chatbotem Alquistem, stejně jako loni, z prvního semifinálového místa. V soutěži mají univerzitní týmy z celého světa za úkol vytvořit nejlepší konverzační umělou inteligenci pro chytré zařízení Amazon Echo.

Studenti (Jan Pichl, Petr Marek, Jakub Konrád, Martin Matulík a Petr Lorenc) z FEL ČVUT a FIT ČVUT v semifinálovém kole porazili sedm konkurenčních světových univerzit. Ve finále se nakonec potkají s Heriot-Watt University (Edinburgh), kteří minulý rok obsadili třetí příčku, a University of California Davis, patřící mezi tzv. Public Ivies, tedy mezi nejlepší veřejné vysoké školy v USA. Tým z ČVUT se navíc už podruhé stal jediným týmem z neanglicky mluvící země ve finále soutěže.

Finálové klání proběhne v týdnu od 26. do 30. listopadu v Las Vegas na konferenci re:Invent 2018. V semifinálovém kole, které probíhalo od 2. července do 15. srpna, hodnotili anonymně všech osm soutěžních botů samotní uživatelé Amazon Alexy. Udělovali hodnocení v rozmezí 1-5 hvězdiček. Jen v rámci semifinálového kola proběhly s Alquistem desítky tisíc rozhovorů, ve kterých získal nejlepší uživatelské hodnocení ze všech soutěžních botů. Do finále tak postoupily první dva týmy a spolu s nimi jedna ze zbylých univerzit na divokou kartu. S finálovými boty mohou uživatelé mluvit i nyní pomocí příkazu “Alexa, let’s chat”.

Amazon v soutěži rozděluje 3,5 milionu dolarů. První tým si mezi sebou rozdějí 500 tisíc, druhý 100 tisíc a třetí 50 tisíc dolarů. Studentské týmy mají také šanci vyhrát až 1 milion dolarů, pokud bude jejich chatbot schopný vést souvislý a zábavný rozhovor s průměrnou délkou alespoň 20 minut s hodnocením alespoň 4 z 5 hvězdiček.

Minulý rok se tým Alquist ve složení Jan Pichl, Petr Marek, Martin Matulík, Jakub Konrád a Hoang Long Nguyen umístil na druhé příčce ze všech 12 soutěžících univerzit a nechal za sebou taková jména jako Princeton, MIT nebo Berkeley. Vývoj bota přitom probíhá v rámci studentskému inkubátoru eClub Prague.

Více také na blogu Jana Šedivého: http://jsedivy.blogspot.com/

Oficiální stránky projektu: http://alquistai.com/

Oficiální sociální sítě projektu

facebook: https://www.facebook.com/alquistAI/

twitter: https://twitter.com/AlquistAI

Ukázka konverzace s chatbotem: https://www.youtube.com/watch?v=fwbpQAOMUSQ&feature=youtu.be

Více informací o soutěži na oficiálních stránkách AmazonAlexa Prize: https://developer.amazon.com/alexaprize

Oficiální vyhlášení finalistů: goo.gl/zWXVH9

 

Previous articleUspěla TAČR žádost Národní centrum kompetence Kybernetika a umělá inteligence
Next articleVybojováno 3. místo v mezinárodní soutěži F1/10 AUTONOMOUS RACING COMPETITION