Systémy, člověk a kybernetika – v Praze proběhla konference IEEE SMC

0
1581

Ve dnech 9. – 12. října 2022 v Praze proběhla výroční konference společnosti IEEE SMC   – International Conference on Systems, Man, and Cybernetics – organizovaná CIIRC ČVUT. Konference IEEE SMC 2022  se zabývala technologickými inovacemi a inženýrskou excelencí v oblastech kybernetiky, systémů, interakce člověka se strojem, umělé inteligence a strojového učení.

Oblasti kybernetiky, systémového inženýrství a systémů člověk-stroj se díky internetové revoluci a vývoji nových průlomových technologií rychle vyvíjejí.  Na scénu dramaticky vstoupil nový, virtuální svět umocněný neuvěřitelnými komunikačními možnostmi a obrovskými kapacitami pro ukládání dat spolu se zkoumáním umělé inteligence a strojového učení, který začal silně ovlivňovat všechny oblasti inženýrství a výzkumu. V posledních několika letech jsme mohli pozorovat nové silné interakce v trojúhelníku tří světů: reálného světa, ve kterém žijeme, pracujeme, cestujeme, vyrábíme atd., virtuálního světa plného nul a jedniček a sociálního světa lidské komunity.

Tento trojúhelník představuje zcela nový prostor pro interdisciplinární výzkum a inženýrství velkých složitých systémů, nové pole výzkumu pro integraci komunikace, řízení, systémových architektur, optimalizačních algoritmů, modelování a simulace. Tyto snahy vyžadují zcela nové metody analýzy a návrhu technických, biologických, ekologických, socioekonomických a systémů člověk-stroj.

Konference byla organizována jako konference hybridní a účastnilo se jí fyzicky 317 výzkumníků a videokonferenčně pak 293.  Celkem bylo předneseno ve 108 sekcích 537 referátů, z toho 276 osobně.

Generálním předsedou konference byl prof. Vladimír Mařík, vědecký ředitel CIIRC ČVUT, finanční ředitelkou Doc. Lenka Lhotská z CIIRC ČVUT a celou organizaci konference bravurě zvládla společnost Action-M, řízená paní Milenou Zeithamlovou.

Na konferenci přednesli klíčové zvané přednášky (keynote) významné vědecké osobnosti:

  • Wolfgang Wahlster, CEA Německého výzkumného centra pro umělou inteligenci DFKI
    Umělá inteligence a aktivní digitální dvojčata pro příští dekádu Průmyslu 4.0″
  • Dacheng Tao, University of Sydney
    Super hluboké učení, další šance?
  • Peter Palensky, Delftská technická univerzita
    Digitální energetický systém a jeho hackování
  • Ilya Kolmanovski, University of Michigan
    Perspektivy, výzvy a příležitosti v oblasti řízení bezpečnostně kritických systémů pro vyšší autonomii
  • Tomáš Mikolov, Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT
    Komplexní systémy pro umělou inteligenci

Na konferenci se svými příspěvky vystoupili také vědci z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky – Olga Štěpánková, Petr Kadera, Václav Křemen, Petr Novák a Michal Huptych.

Velmi důležitou součástí IEEE SMC konference 2022 byl již tradičně workshop BMI (Brain-Machine Interface) s 25 referáty, doplněný o Hackathon, jehož se zúčastnilo  online a fyzicky 34 týmů z celého světa.

Příští IEEE SMC konference 2023 se bude konat v říjnu 2023 v Maui, Hawaii.

Fotografie z této významné vědecké události si můžete prohlédnout ve fotogalerii:

 

 

Previous articleVicepremiér Ivan Bartoš odstartoval Czech Digital Week akcí na CIIRC ČVUT
Next articleMireia Diez Sánchez: Speaker diarization: automatically finding „who speaks when“ in an audio conversation