Fasádu budovy CIIRC ocenili za design v italském Comu

0
3024

Bronzovou trofej si z mezinárodní designové soutěže A‘ Design Award & Competition v kategorii Architecture, Building and Structure Design 2021 – 2022, která se konala v italském Comu letos v létě, odnáší unikátní membránová fasáda „ETFE Membrane Facade Double Skin Solar Collector“, kterou na budově CIIRC ČVUT navrhl ing. architekt Petr Franta z ARCHITEKTI & ASOC., s.r.o.

V roce 2017 vyrostla v samém srdci Prahy 6 v dejvickém kampusu jedna z mála nových a moderních vysokoškolských staveb – budova Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT.  Zejména její průhledná nafukovací fasáda tvořená membránovou fólií, budí emoce. Tento systém dvojitého opláštění, kdy skleněnou fasádu vnitřní budovy zakrývá folie, funguje jako sluneční kolektor, čímž přispívá k nižší spotřebě energie. A právě tato její „úsporná a ekologická“ funkce snoubící se s high-tech designovými znaky budovy ČVUT CIIRC byla tím hlavním, co si získalo přízeň odborné poroty a svému autorovi, Petru Frantovi, přinesla prestižní ocenění.


Budova ČVUT CIIRC získala své první ocenění již v roce 2017, kdy byla vyhlášena Obcí architektů za nejlepší stavbu v kategorii novostavba. Letošní bronz z Itálie je jen další v řadě cen, které budova od svého zrodu obdržela u nás i v zahraničí.

A’ Design Award & Competition je každoročně se konající mezinárodní designová soutěž světového významu. Přihlášené projekty jsou vyhodnocovány a anonymně posuzovány odbornou porotou, složenou ze zkušených akademiků, předních publicistů a uznávaných profesionálů. Pro vítězné designéry je určeno ocenění „A’ Design Prize”, které se skládá z celé řady dílčích cen (kromě speciální trofeje za design, certifikátu excelentního designu, loga oceněného a ročenku oceněných projektů, třeba i zařazení do světového žebříčku designu World Design Rankings, a mnoho dalších).

 

Folie ETFE – inovativní fasáda ověnčená cenami
Pro stavbu desetipodlažní budovy ČVUT CIIRC byl poprvé v ČR pro typologicky kancelářskou funkci využit nový stavební prvek, takzvaná pneumatická fasáda tvořená v objektu nejviditelnější a esteticky nejpůsobivější dvojitou průhlednou membránou ETFE (ethylen-tetrafluorethylen). Nová předsazená fasáda je uvnitř celoprosklená, vnější fasáda s použitím izolační pneumatické membránové fólie ETFE je zavěšena na samostatné sekundární ocelové konstrukci. Použitá membrána tvoří společně s izolačním trojsklem dvojitou akustickou fasádu a zároveň solární kolektor k rekuperaci teplého vzduchu v nejvyšších patrech a distribuci vzduchu. Polštáře z fólie, které jsou pod stálým tlakem 300 Pa, mají šíři 3 m a dlouhé jsou až 62 m, podle pozice ve fasádě. Ovíjejí se kolem sekundární ocelové konstrukce diagonálně vzhůru přes nároží, v naprosto přesně stanoveném otáčivém momentu. Právě geometrie styku ocelového profilu ø 160 s hliníkovým profilem, do kterého jsou upnuty hrany polštářů folií ETFE, s řešením oblého rohu bylo největší výzvou designu této fasády. Vnitřní skleněná fasáda je rastrového typu, pevné výplně jsou skleněné – izolační trojsklo, využívající moderní technologie vytápění a chlazení. Venkovní vzduch je do větracích jednotek nasáván ze dvou míst – jednak z prostoru slunečního kolektoru tvořeného zdvojenou fasádou mezi prosklenou fasádou a před ní instalovanou fasádou z polštářů membrány ETFE orientovanou na jih a jihozápad pro zimní i přechodné období a ze severní fasády v letním období. Volba nasávacích míst je řízena systémem automatické regulace v závislosti na teplotě a oslunění jednotlivých fasád. Pro stínění proti nadměrnému ohřívání vnitřních prostor objektu vlivem slunečního záření v letním období se využívá prostor zdvojené fasády k umístění žaluzií. Přebytek nadměrně teplého vzduchu v extrémních letních teplotách je evakuován přes otevřené skleněné klapky ve skleněné atice v nejvyšším bodu dvojité fasády. Nejznámějším aplikacemi materiálu ETFE na budovách v zahraničí je Allianz aréna v Německu a Water Cube v Číně.

 

Oceněný projekt Petra Franty si můžete prohlédnout ZDE

Photo gallery from the award ceremony

 

Previous articleSpolečný výzkum umělé inteligence vytváří silné mezinárodní vazby. Česko-francouzský workshop „CZ-FR-AI“ to jen potvrdil
Next articleTechnologie jsou pro naši budoucnost zásadní, řekl Frans Timmermans v diskusi na CIIRC ČVUT