Státní představitelé Lotyšska navštívili prostory RICAIP Testbed Prague na CIIRC ČVUT u příležitosti oficiálního setkání s rektorem ČVUT Vojtěchem Petráčkem a ředitelem CIIRC ČVUT Ondřejem Velkem.

0
410
Foto: ČVUT

Rektor ČVUT Vojtěch Petráček a ředitel Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT Ondřej Velek uvítali na půdě ČVUT lotyšskou delegaci – parlamentního tajemníka ministerstva hospodářství Lotyšska pana Jurgise Miezainise a vedoucí expertku ministerstva hospodářství paní Angelinu Bekasovou, jež doprovázel zástupce velvyslankyně v ČR pan Janis Vaivars. Po jednáních s rektorem ČVUT Vojtěchem Petráčkem, zamířila delegace do prostor RICAIP Tesbedu na CIIRC.

Celým prostorem RICAIP Testbedu Praha provázel Pavel Burget, který lotyšské delegaci představil centrum RICAIP a zdůraznil mezinárodní rozsah budovaného ekosystému pro podporu inovací a transformace firem pro 21. století včetně spolupráce s NCP. Návštěvníkům byly předvedeny technologie flexibilní modulární výroby, 5G, detekce objektů pomocí kamery a následné navigace robota pro uchopení předmětů. Součástí komentované prohlídky bylo i představení pětikrokového inovačního cyklu a konceptu Test Before Invest jako podporu při zavádění inovací ve firmách, i za podpory projektů EDIH, AI Matters, AIRISE a dalších.

Lotyšskou delegaci nejvíce zaujal projekt rozebírání baterií, ať už na demonstrační lince se dvěma roboty, která byla prezentována na MSV 2023, nebo na skutečných bateriích do elektrických aut včetně konceptu virtuálního zprovoznění celé robotické linky se zapojením systému řízení výroby. Další částí prohlídky s výkladem byl i projekt robotického výčepu a aktuálně probíhající výzkum nových algoritmů založených na AI, díky nimž bude robotický výčep nasazen na testování v reálném prostředí.

Čtěte více zde: Lotyšská návštěva na Rektorátu ČVUT a v CIIRCu – Zpravodajský servis – České vysoké učení technické v Praze (cvut.cz)

Foto: ČVUT

Previous articleZdeněk Hanzálek a ROBOPROX v pořadu Studio24, ČT 24
Next articleMartin Suda a jeho spolupracovníci pokračují ve zdokonalování dokazovače Vampire